Szukaj

Domowe sposoby na anginę

Podziel się
Komentarze0

Angina to ostre zapalenie błony śluzowej migdałków oraz gardła. Jest to choroba zakaźna, przenoszona głównie drogą kropelkową, wywoływana przez bakterie paciorkowca lub wirusy. Może występować u osób dorosłych, ale dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież.

Domowe sposoby na anginę
Choroba ta jest bardzo często bagatelizowana, ponieważ wiele osób myli jej objawy ze zwykłym przeziębieniem.

Do najbardziej powszechnych objawów anginy zaliczamy:
  • gorączkę,
  • ból gardła oraz szyi,
  • ból podczas połykania,
  • utratę apetytu,
  • powiększenie migdałków,
  • apatię,
  • bóle kostno - stawowe.
Gdy podejmie się właściwą dla pacjenta kurację, zwykle angina przebiega bez komplikacji i szybko wraca on do zdrowia. Dotyczy to jednak anginy wirusowej, na którą nie zadziałałby antybiotyk.

Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w wyleczeniu objawów anginy tego typu:


Leżenie w łóżku

Najlepszym czasem na pozostanie w łóżku jest okres, w którym utrzymuje się gorączka oraz 2 dni po jej ustaniu. Odpoczynek i sen w okresie choroby są dla organizmu bardzo ważne, ponieważ pomagają mu szybciej się zregenerować.

Picie dużej ilości różnych płynów

Podczas anginy bardzo ważne jest regularne nawilżanie gardła. W tym celu pić ciepłe lub gorące płyny, które mają działanie rozgrzewające np. napar z lipy i malin. Oprócz tego warto przygotować sobie gorące mleko z miodem i czosnkiem, który jest naturalnym antybiotykiem.

Płukanie gardła


Najlepiej jest płukać gardło szałwią, która ma działanie przeciwbakteryjne. Aby zniszczyć już istniejące bakterie idealny będzie roztwór z soli jodowanej.

Stosowanie okładu z liścia kapusty

Należy sparzyć liść wrzątkiem, następnie rozdrobnić tłuczkiem i nałożyć na szyję owijając ją np. szalikiem. Okład taki uśmierzenia ból szyi i gardła.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli objawy nie ustąpią lub jeśli chorujemy na anginę bakteryjną (której objawy są dużo gwałtowniejsze), konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Nieleczona angina może prowadzić do wielu powikłań np. do zapalenia mięśnia sercowego czy kłębuszkowego zapalenia nerek.

Komentarze do: Domowe sposoby na anginę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz