Szukaj

Do biegu, po zdrowie, start! Zgłoszenia do Konkursu Zdrowa Gmina jeszcze trwają

Podziel się
Komentarze0

Konkurs Zdrowa Gmina powstał z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii, przy wsparciu PZU. Jego celem jest zwiększenie liczby wykonywanych badań w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Konkurs został skierowany do lokalnych władz samorządowych, które coraz częściej i aktywniej przyłączają się do akcji propagujących wczesną profilaktykę zdrowotną.


Z uwagi na szerokie zainteresowanie Konkursem, jego organizatorzy zdecydowali się przedłużyć termin zgłoszeń o przystąpieniu do niego, do końca maja br.

Tegoroczna edycja objęła dwanaście województw: mazowieckie, podlaskie, łódzkie, podkarpackie, lubuskie, świętokrzyskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubelskie, małopolskie, dolnośląskie i opolskie. Docelowo Konkurs ma objąć całą Polskę i konsekwentnie dążymy do realizacji tego celu. Zasięg trzeciej edycji Konkursu został zatem zwiększony dwukrotnie względem 6 województw z poprzedniej edycji – powiedział Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Pierwszy etap Konkursu polega na przeprowadzeniu akcji informacyjno-edukacyjnej o konieczności poddawania się badaniom profilaktycznym. Zadaniem gmin jest również wskazanie placówek, do których mieszkańcy danego terenu mogą zgłosić się na wykonanie takiego badania. W ramach tego etapu gminy mogą również zaprosić na swój teren mobilne przychodnie, czyli mammobusy i cytomammobusy. Badania mammograficzne i cytologie są finansowane ze środków NFZ, kolonoskopia jest realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.


Do dalszej części konkursu zostaną zakwalifikowane gminy, w których odnotowano największy wzrost procentowy osób zgłaszających się na cytologię, mammografię i kolonoskopię oraz które do 15 listopada prześlą opisy projektów programów propagujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej o wartości 100 tys. zł. Podczas drugiego etapu Jury wyłoni dziesięciu laureatów, którzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas finałowej gali. Nagrodami w konkursie są czeki o wartości 100 000 zł za pierwsze miejsce, 50 000 zł za drugie miejsce i 25 000 za trzecie miejsce.


Decyzja o przedłużeniu terminu zgłoszeń do konkursu zapadła po przeprowadzeniu szeregu rozmów telefonicznych z przedstawicielami poszczególnych gmin, które najbardziej obawiały się tego, że nie podołają przeprowadzeniu odpowiedniej kampanii informacyjnej. Na pomoc merytoryczną i wsparcie taktyczne gminy mogą liczyć ze strony wojewódzkich ośrodków koordynujących populacyjne programy przesiewowe. Jak przekonuje Dagmara Mokwa z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Warszawie:

(…) jesteśmy w pełni otwarci i gotowi pomóc gminom, które się do nas zgłoszą. Przekażemy ulotki oraz broszury edukacyjne w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Żadna gmina, która wykaże inicjatywę, nie będzie pozostawiona sama sobie.

Patronat honorowy nad akcją objęło 21 instytucji, wśród których znalazły się m. in. oddziały wojewódzkie NFZ, marszałkowie  i wojewodowie poszczególnych regionów, Kardynał Stanisław Dziwisz, Duszpasterstwo Służby Zdrowia, Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych i inni. Patronat medialny przedsięwzięciu nadały telewizje regionalne, tytuły medyczne i serwisy samorządowe.

Gminy, które jeszcze nie zdążyły zgłosić swojego udziału w konkursie mają czas do 31 maja. Rejestracja następuje poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie konkursu: http://www.konkurszdrowagmina.pl/zgloszenie

Komentarze do: Do biegu, po zdrowie, start! Zgłoszenia do Konkursu Zdrowa Gmina jeszcze trwają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz