Szukaj

Dirofilarioza - Dirofilaria repens u ludzi

Podziel się
Komentarze0

Dirofilarioza to choroba zarówno ludzi jak i zwierząt, powodowana przez Dirofilaria repens- zoonotycznego nicienia. Jego obecność objawia się w formie zmiany podskórnej w różnych częściach ciała człowieka, czasami pod spojówką oka lub w gałce ocznej. Pasożyty przenoszone są przez komary.

Dirofilarioza - Dirofilaria repens u ludzi

Dirofilaria repens – niebezpieczny pasożyt

Czynnik chorobotwórczy to nicień – pasożyt psów i lisów występujący dotychczas głównie w strefie klimatu ciepłego na różnych kontynentach. Wiele z tych pasożytów jest rozdzielnopłciowa u niektórych występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Większość z nich jest jajorodna, a rozwój dzieli się na kilka stadiów.

Ostatecznym żywicielem pasożyta jest pies, to znaczy że w jego organizmie rozwijają się dojrzałe płciowo stadia, które dają początek nowemu pokoleniu larw, tzw. mikrofilarii krążących później we krwi. Pijąc krew zarażają się komary a w ich ciele larwy ulegają przeobrażeniu do postaci inwazyjnej. Ten proces trwa około 2-3 tygodni jeżeli temperatura jest wystarczająco wysoka (18 - 23ºC). Inwazyjne larwy w trakcie żerowania komara na następnym żywicielu wnikają do tkanki podskórnej. Jeżeli żywicielem tym będzie przypadkowo człowiek, pasożyt osiągnie postać dorosłą jednak nie będzie się dalej rozmnażał. Nie jest możliwe zarażenie się Dirofilaria repens bezpośrednio od psa, ani od innego człowieka.


Objawy choroby

Powodem zgłoszenia się do lekarza jest najczęściej pojawienie się powiększającego się guzka, niekiedy występować mogą objawy bólowe o różnym natężeniu, uczucie mrowienia, obrzęk i wynaczynienia podskórne. Zmiana pasożytnicza u człowieka jest najczęściej pojedyncza, umiejscowiona w tkance podskórnej tułowia, również głowy. Guzek zawierający Dirofilaria repens  zwykle osiąga rozmiary około 1 - 2 cm średnicy.  Znajduje się w nim dorosły nicień o wymiarach od kilku do 15 cm długości i od 0,3 do 0,62 mm szerokości otoczony naciekiem komórek zapalnych. Dirofilaria repens znajdowano także pod spojówką oka, a nawet w ciele szklistym. Zmiany pasożytnicze o charakterze guzka powstają w okresie od kilku miesięcy do kilku lat od ukąszenia przez komara.


Leczenie

W przypadkach wymagających interwencji stosuje się chirurgiczne usunięcie pasożyta. Oznaczenie gatunku pasożyta opiera się na badaniu mikroskopowym preparatów histopatologicznych ze zmiany lub usuniętego okazu pasożyta. Obecnie najczęściej stosowane są metody molekularne do badania wyizolowanego DNA. Jeśli choroba rozpoznawany jest wcześnie, niektórzy lekarze zalecają pojedynczą dawkę Iwermektyna następnie 3 dawki diethylcarbamazine (DEC),

Występowanie Dirofilaria repens w Europie

W Europie u ludzi odnotowano około 1,5 tys. przypadków dirofilariozy spowodowanej Dirofilaria repens większość w krajach śródziemnomorskich, najwięcej we Włoszech (321). Na Ukrainie wykrywanych jest nawet do kilkuset przypadków rocznie. Rodzime inwazje Dirofilaria repens w ostatniej dekadzie wykryto także w krajach europejskich uważanych dotychczas za wolne od tej inwazji to jest na Węgrzech i Słowacji. W Polsce pierwsze przypadki zarażeń ludzi stwierdzono w 2007 jednak wówczas niemożliwe było potwierdzenie rodzimego charakteru inwazji.

Opracowała:

Agnieszka Witek

Komentarze do: Dirofilarioza - Dirofilaria repens u ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz