Szukaj

Dieta wysokotłuszczowa wpływa na starzenie się mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Według badań przeprowadzonych przez Center for Healthy Aging na Uniwersytecie w Kopenhadze w Danii i Narodowego Instytutu Zdrowia, u myszy, w przypadku których stosowano dietę z wysoką zawartością tłuszczu, zaobserwowano opóźnienie starzenia się mózgu.

Z wiekiem mózg traci część swoich możliwości intelektualnych, a ryzyko choroby Parkinsona i Alzheimera wzrasta. To normalne, że usterki pojawiają się w układzie nerwowym. Choć ludzkie komórki posiadają system naprawy uszkodzeń DNA, funkcja ta psuje się z wiekiem. To uszkodzenie DNA jest związane z chorobą Alzheimera i zespołem Cockayne'a - zaburzeniami przedwczesnego starzenia, które prowadzą do śmierci w wieku 10-12.
Nowe badania wykorzystują przykład myszy z zespołem Cockayne'a do zbadania wad w systemie naprawy DNA.

Główny autor prof Vilhelm Boh, z Centrum Zdrowego Starzenia, Uniwersytetu w Kopenhadze i Narodowego Instytutu Zdrowia, tak komentuje wyniki badań: - Badanie to jest dobrą wiadomością dla dzieci z zespołem Cockayne'a, ponieważ obecnie nie ma na to skutecznego leczenia. Nasze badania sugerują, że dieta bogata w tłuszcze może opóźnić proces starzenia się mózgu.

Zwiększenie energii mózgu – kwasy tłuszczowe

Naukowcy wyjaśniają, że cukier i "ketony" są takim źródłem energii, którego nasze mózgi wymagają stałej dostawy. Kiedy poziom cukru we krwi jest niski, ketony są produkowane przez organizm w wyniku rozpadu kwasów tłuszczowych.

Badacze stwierdzili, że u myszy z zespołem Cockayne'a podobnym paliwem dla mózgu może być olej kokosowy.

Chociaż naukowcy nie mają danych na temat stopnia poprawy u myszy z zespołem Cockayne'a, Morten Scheibye-Knudsen z Narodowego Instytutu Zdrowia wyjaśnia wyniki:

- W komórkach dzieci z Zespół Cockayne'a już wcześniej wykazano, że starzenie się jest wynikiem ciągle aktywnego mechanizmu naprawy komórek. Mamy nadzieję, że dieta o wysokiej zawartości oleju kokosowego lub podobnych tłuszczów da korzystny efekt, ponieważ komórkom mózgu podano dodatkowe paliwo, a zatem siłę, aby naprawić uszkodzenie.

Opracowała: Kinga Siedlik

Komentarze do: Dieta wysokotłuszczowa wpływa na starzenie się mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz