Szukaj

Czy skrobia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego?

Podziel się
Komentarze0

Wiele dowodów wskazuje na to, że czerwone mięso – wołowina, wieprzowina, jagnięcina – spożywane w dużych ilościach, może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Nowe badania wykazują jednak, że spożywanie skrobi może zmniejszyć to ryzyko. Dzięki temu, osoby spożywające często czerwone mięso, zredukują skutki tej diety.

- Całkowita konsumpcja mięsa w USA, Unii Europejskiej oraz krajach rozwiniętych, stale wzrasta od 1960 roku, a w niektórych przypadkach, nawet się podwoiła - mówi Karen J. Humphreys, pracownik naukowy Uniwersytetu Flinders w Australii.

Amerykański Instytut Badań nad Rakiem, informuje, że czerwone mięso zawiera substancje takie jak żelazo hemowe. Substancje te związane są z rozwojem raka jelita grubego. Żelazo hemowe jest związkiem, który podkreśla kolor mięsa a jednocześnie może powodować uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego.

Badanie, które przeprowadzili naukowcy, aby sprawdzać skutki diety bogatej w duże ilości czerwonego mięsa, opublikowane zostało w Cancer Prevention Research. W badaniu udział wzięło 23 zdrowych ochotników (17 mężczyzn i 6 kobiet) w wieku 50-75 lat. Badani testowali dwie różne diety w okresie 4 tygodni. Pierwsza dieta polegała na spożywaniu dużych ilości czerwonego mięsa, druga bogata była w skrobię oporną.

Skrobia oporna to rodzaj skrobi, a konkretnie węglowodan, który trafia do jelita grubego. Jednak nie wyrządza w nim szkód. Charakterystyczną cechą skrobi opornej jest wytwarzanie związku cząsteczek znanych jako kwasy tłuszczowe o krótkim łańcuchu. Cząsteczki te, znane są również ze swoich działań antynowotworowych.

Badani uczestnicy po okresie 4 tygodni, mieli za zadanie rozpocząć dietę drugiej grupy uczestników i stosować się do jej zaleceń również przez kolejne 4 tygodnie.

Naukowcy odkryli, że po zjedzeniu 300g dziennie chudego, czerwonego mięsa przez 4 tygodnie, poziom cząsteczek MiR-17-92 w odbycie tkanek wzrósł o 30%. Cząsteczki MiR-17-92 odpowiedzialne są za rozwój raka oraz odbytnicy. Ich poziom wzrasta wraz z jedzeniem czerwonego mięsa.

Po spożyciu 40g skrobi opornej w ciągu dnia przez okres 4 tygodni, poziom MiR-17-92 u uczestników wrócił do normalnego poziomu.

Czerwone mięso i skrobia oporna mają przeciwne działania na raka jelita grubego. To oznacza, że skrobia oporna umożliwia zredukowanie zagrożenia związanego z pojawieniem się raka oraz jednocześnie redukuje wzrost poziomu cząsteczek MiR-17-92, znacząco odpowiedzialnych za zagrożenie tą chorobą.

Mimo, że ponad 90% przypadków raka jelita grubego występuje u osób powyżej 50. roku życia, a samo badanie dotyczyło ograniczonej grupy osób, dalsze badania będą potrzebne. Rozszerzą informacje na temat czynników, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój tej choroby oraz czynników, które mogą temu zapobiec.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Czy skrobia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz