Szukaj

Czy grupa krwi ma wpływ na życie?

Podziel się
Komentarze0

Miłość, charakter, praca: Wielu Azjatów uważa, że to jaką mają grupę krwi, ma duży wpływ na ich późniejsze życie. Natomiast Europejczycy i Amerykanie zwracają uwagę na grupę krwi, gdy wybierają diety. Naukowo jednak żadna z tych teorii nie ma uzasadnienia.Winna jest grupa krwi. Kiedy młoda Ha-mi zakochała się w Young-bin groziła jej huśtawka uczuć. To, że roztrzepana Ha-mi tak cierpiała, wcale nie dziwiło jej najlepszej przyjaciółki, w końcu w żyłach Young-bin płynie krew rodzaju męskiego, co kobiety często wykorzystują.

„Pomocy! Mój przyjaciel ma grupę krwi B!” – tak brzmiał tytuł południowokoreańskiego filmu – szlagieru, który ściągnął do kin miliony Azjatów. Można zbyć fabułę jako bzdury wymyślone przez reżysera jednak Azjaci wierzą, że charakter jest uzależniony od posiadanej przez nich grupy krwi.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o grupę krwi, podobnie podczas randki. Nawet wynalazca Nintendo uwzględnia ABO – System względem każdego swojego gracza. Były premier Japonii, Taro Aso, znany był z tego, że na swojej oficjalnej stronie internetowej przyznał się, iż ma grupę krwi A, co zalicza go do ludzi perfekcyjnych, lecz trochę bojaźliwych. Również świat zachodni stał się podatny na przyjmowanie tych teorii: np. w Niemczech diety oparte na grupach krwi stają się coraz bardziej popularne.

Rozgłos wzniecił w 1971roku japoński psycholog i dziennikarz Nomi Masahiko. Według jego interpretacji grup krwi, ludzie z grupą krwi A są perfekcjonistami, chociaż bywają również lękliwi. Osoby z grupą krwi B, mają tendencje do egoizmu, natomiast jednostki z grupą krwi 0 są przeważnie ciekawskie, hojne i dobrze się targują. Tajemniczość i nieprzewidywalność są charakterystyczne dla osób z grupą krwi AB.


Rasizm grup krwi

Tezy Nomi Masahiko nie zostały jednak nigdy potwierdzone naukowo. Genetyk z Państwowego Uniwersytetu określa jego teorie jako „pseudo naukowe”. Uzasadnienie? Grupy krwi są oparte na proteinach, które to nie mają żadnego związku z charakterem. Mimo to książka Masahiko stała się bestsellerem, a rocznie pojawia się również wiele nowych poradników, które są czytane przez miliony Azjatów.


Dla krytyków wierzących w oddziaływanie grup krwi na życie człowieka, ważne są historyczne komponenty: w latach trzydziestych japoński rząd wojskowy przyjął narodowo - socjalistyczną ideologię rasową. Celem było „wyhodowanie” jak najlepszych żołnierzy. Obecnie japońskie ministerstwo zdrowia walczy z przekonaniami o podziale społeczeństwa według lepszej i gorszej krwi, co zyskało również swoją nazwę: Bura Hara.

Dochodowy interes z produktami dietetycznymi

Amerykanin Peter J. D'Adamo zajmujący się medycyną naturalną jest wynalazcą diety uzależnionej od grupy krwi. Teorie D'Adamo brzmią w następujący sposób: podobno każdy człowiek znosi określone artykuły spożywcze lepiej lub gorzej. Winne mogą być lektyna lub białko, które występują w roślinach strączkowych oraz wielu innych artykułach spożywczych.

Lektyna może aglutynować czerwone krwinki, ponieważ na jej powierzchni grupa krwi jest prezentowana w formie antygenów. Według niego grupa krwi 0 określa się jako dominujący myśliwski typ, który wybiera przede wszystkim mięso i agresywne dyscypliny sportu. Osoby z grupą krwi A powinny wybierać lekkie wegetariańskie dania, natomiast osoby charakteryzujące się grupą krwi B należą do grupy konsumentów produktów mlecznych.

Naukowo jednak owe tezy nie są potwierdzone i dotąd nie powstało żadne studium w renomowanym, specjalistycznym czasopiśmie. Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) i niezależna organizacja zajmująca się kontrolą jakości towarów i usług ostro krytykują D’Adamo.

D’Adamo uczynił ze swojej teorii żywieniowej dochodowy interes. Oprócz porad żywieniowych poleca również różnego rodzaju inne produkty – od drogich kremów aż po witaminy. Dietetyk Martin zauważa - Przede wszystkim D’Adamo pokazał mi jak dobrze może funkcjonować system marketingowy.

Komentarze do: Czy grupa krwi ma wpływ na życie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz