Szukaj

Czy ewolucja dała ludziom unikatowe struktury mózgowe?

Podziel się
Komentarze0

Nasi przodkowie ewolucyjnie oddzielili się od pradziadów makaka rezusa (gatunek małpy) ok. 25 mln lat temu. Od tamtej pory pojawiały się u nich kolejne obszary mózgowe, znikały bądź zmieniały swoje funkcje. W związku z tym pojawia się pytanie: czy ewolucja dała ludziom mózgi jedyne w swoim rodzaju?Naukowcom bardzo podoba się ten pomysł, ale do tej pory brakowało rozstrzygających dowodów pozwalających odpowiedzieć "tak" lub "nie".

A teraz, dzięki połączeniu różnych metod badawczych, pojawia się pierwszy dowód w tej zagadce, który może potwierdzić, że ludzie mają wyjątkowe korowe sieci mózgowe.

Prof. Vanduffel wyjaśnia: Przeprowadziliśmy funkcjonalne skanowanie mózgów ludzi i makaków w spoczynku i w momencie oglądania filmu, aby porównać zarówno miejsca, jak i funkcjonowanie korowych sieci mózgowych.

- Nawet w spoczynku mózgi są bardzo aktywne, mówi profesor. Różne obszary są aktywne w tym samym czasie w trakcie spoczynku, w tzw. sieciach stanu spoczynku.

W większości, te sieci stanu spoczynku u małp i ludzi są zadziwiająco podobne, ale naukowcom udało się znaleźć dwa obwody charakterystyczne dla ludzi i jedną charakterystyczną dla małp.

Kiedy „uczestnicy” badania oglądali film, kora przetwarzała ogromne ilości informacji słuchowych i wizualnych. Sieć stanu spoczynku u ludzi reagowała na tę stymulację w sposób zupełnie odmienny niż jakakolwiek część małpiego mózgu.

A to oznacza, że ma ona także inne funkcje niż jakakolwiek sieć stanu spoczynku u małp.

Innymi słowy, mózgowe struktury, wyjątkowe dla ludzi, są anatomicznie nieobecne u małp, u których nie ma innych struktur mózgowych, które spełniałyby takie same funkcje, co u ludzi.

Ludzkie unikatowe obszary mózgowe znajdują się wysoko z tyłu głowy oraz z przodu kory mózgowej, i prawdopodobnie są powiązane z ludzkimi zdolnościami poznawczymi, takimi jak inteligencja.

Komentarze do: Czy ewolucja dała ludziom unikatowe struktury mózgowe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz