Szukaj

Czy bilanse zdrowia są użyteczne?

Podziel się
Komentarze0

Standaryzowane bilanse zdrowia nie redukują śmiertelności. Dlatego kompletne badania powinny brać pod uwagę indywidualne czynniki ryzyka, stwierdzają badacze z Cochrane Library na podstawie ankiety. Prace te zostały przeprowadzone na ponad 180 000 osób i bardzo jasno wynika z nich, iż przeprowadzanie bilansu zdrowia nie zmniejsza śmiertelności, liczby komplikacji, ani nawet hospitalizacji związanych z chorobami.A jednak, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, rutynowy bilans zdrowia to druga przyczyna konsultacji; we Francji, każdego roku 600 000 osób korzysta z darmowych badań proponowanych przez Assurance-maladie.

Profesor Xavier Jouven, epidemiolog i kardiolog ze szpitala europejskiego Georges Pompidou w Paryżu, zgadza się z tymi wnioskami: pierwszą pułapką polityki wykrywania i zapobiegania jest to, że cel jest zbyt duży. Drugą to, że proponowane są zbyt inwazyjne badania. Wynik? Ogólne badania nie służą praktycznie do niczego albo są zbyt drogie.


Rezultaty naukowców z Cochrane Library nie dziwią również profesora Francois Bourdillon ze szpitala paryskiego Pitie-Salpetriere: przeprowadzenie całej serii badań nie oznacza skutecznej prewencji. Dzisiaj, ludzie generalnie często chodzą do lekarza, który przepisuje im po prostu niezbędne badania, jeżeli zaistnieje taka konieczność.

Jednakże, nawet jeśli analizy Cochrane Library wskazują na brak zasadności przeprowadzania bilansu ogólnego, to naukowcy podkreślają znacznie wszelkich badań wykrywających. Identyfikacja osób zagrożonych bądź wczesna diagnoza patologii zawsze będzie mniej kosztowna i skuteczniejsza niż leczenie choroby w zaawansowanym stadium.

Komentarze do: Czy bilanse zdrowia są użyteczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz