Szukaj

Człowiek i szympans: bardziej zaawansowane okablowanie, a nie tylko większy mózg

Podziel się
Komentarze0

Ludzie i szympansy mają mózgi, które pod kątem anatomicznym wydają się takie same, ponieważ obydwa gatunki wyewoluowały od tego samego przodka, wiele milionów lat temu. Ale gdzie kończy się mózg szympansa, a zaczyna mózg człowieka?Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu UCLA (University of California Los Angeles) odkryło właśnie ludzkie wzorce aktywności genów w mózgu.

Wzorce te mogą nam pokazać, w jaki sposób wyewoluowaliśmy w sposób tak odmienny od naszych najbliższych kuzynów w świecie zwierzęcym, zapewniają naukowcy.

Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Neuron.

Badacze stwierdzają, iż identyfikacja tych genów powinna pomóc lepiej poznać różne choroby mózgu człowieka, takie jak autyzm, schizofrenia, uzależnienia, zaburzenia procesu uczenia.


Doktor Daniel Geschwind, profesor genetyki ludzkiej i neurologii z UCLA wyjaśnia: naukowcy zazwyczaj opisują ewolucję ludzkiego mózgu, który miałyby po prostu rosnąć i dodawać sobie nowe regiony. Nasze badania sugerują, że nie tylko rozmiar się liczy, ale również rosnąca złożoność ośrodków mózgowych – to wszystko pozwoliło ludziom wyewoluować do postaci, jaką znamy dziś.

Posługując się tkanką mózgu pobraną post mortem, dr Geschwind przestudiował aktywność genów u ludzi, szympansów oraz makaków rezusów (wspólny przodek dla szympansa i człowieka).

Badania te pozwoliły naukowcom stwierdzić, gdzie pojawiły się różnice między ludźmi i szympansami. Według dr Geschwinda, zmiany te skoncentrowały się w trzech regionach mózgowych: kora czołowa, hipokam oraz striatum.

Komentarze do: Człowiek i szympans: bardziej zaawansowane okablowanie, a nie tylko większy mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz