Szukaj

Człowiek i szympans: bardziej zaawansowane okablowanie, a nie tylko większy mózg

Podziel się
Komentarze0

Ludzie i szympansy mają mózgi, które pod kątem anatomicznym wydają się takie same, ponieważ obydwa gatunki wyewoluowały od tego samego przodka, wiele milionów lat temu. Ale gdzie kończy się mózg szympansa, a zaczyna mózg człowieka?Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu UCLA (University of California Los Angeles) odkryło właśnie ludzkie wzorce aktywności genów w mózgu.

Wzorce te mogą nam pokazać, w jaki sposób wyewoluowaliśmy w sposób tak odmienny od naszych najbliższych kuzynów w świecie zwierzęcym, zapewniają naukowcy.

Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Neuron.

Badacze stwierdzają, iż identyfikacja tych genów powinna pomóc lepiej poznać różne choroby mózgu człowieka, takie jak autyzm, schizofrenia, uzależnienia, zaburzenia procesu uczenia.

Zobacz również:Doktor Daniel Geschwind, profesor genetyki ludzkiej i neurologii z UCLA wyjaśnia: naukowcy zazwyczaj opisują ewolucję ludzkiego mózgu, który miałyby po prostu rosnąć i dodawać sobie nowe regiony. Nasze badania sugerują, że nie tylko rozmiar się liczy, ale również rosnąca złożoność ośrodków mózgowych – to wszystko pozwoliło ludziom wyewoluować do postaci, jaką znamy dziś.

Posługując się tkanką mózgu pobraną post mortem, dr Geschwind przestudiował aktywność genów u ludzi, szympansów oraz makaków rezusów (wspólny przodek dla szympansa i człowieka).

Badania te pozwoliły naukowcom stwierdzić, gdzie pojawiły się różnice między ludźmi i szympansami. Według dr Geschwinda, zmiany te skoncentrowały się w trzech regionach mózgowych: kora czołowa, hipokam oraz striatum.

Komentarze do: Człowiek i szympans: bardziej zaawansowane okablowanie, a nie tylko większy mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz