Szukaj

Często masz opryszczkę? Być może trzeba obwiniać o to twoje geny?

Podziel się
Komentarze0

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, dlaczego zawsze zdajecie się stale łapać jedną z tych okropnych opryszczek, zwanych potocznie zimnem albo febrą? Nowe badania być może przynoszą odpowiedź na to pytanie. Albowiem, być może wasze geny mogą mieć coś z tym wspólnego.Badacze z uniwersytetu University of Utah i z uniwersytetu University of Massachusetts zidentyfikowali gen nazywany C21orf91, który zdaje się być związany z wirusem opryszczyki typu 1 (Herpes simplex). Prace tych naukowców zostały opublikowane w naukowym Journal of Infectious Diseases.

Najpowszechniejszą oznaką aktywowanego wirusa opryszczki jest strup w okolicach ust. Kiedy tylko wirus zostanie złapany, pozostaje w ciele, ale może przejść w stan uśpienia. Reaktywacja wirusa – której przyczyny w dalszym ciągu są naukowcom niecałkowicie znane – prowadzi do pojawiania się brzydkiego, swędzącego strupa, tak zwanego zakażenia opryszczkowego.

Zobacz również:Badacze przyjrzeli się genom 618 osób, z których 355 miało wirusa herpes simplex typu 1. Odkryli oni, że dwie wariacje genu C21orf91 były związane z ochroną przeciwko reaktywacji wirusa opryszczki, podczas gdy dwie inne wariacje tego genu były związane z doświadczaniem wielu nawrotów tej choroby, stwierdza jeden z badaczy, doktor John D. Kriesel, profesor chorób zakaźnych na uniwersytecie University of Utah School of Medicine. 

Ten C21orf91 zdaje się odgrywać znaczącą rolę w podatności na opryszczkę, a jeśli dane te zostaną potwierdzone na szerszej grupie ludzi, odkrycie to będzie miało bardzo wielki wpływ na opracowanie leków, które wpływają na częstotliwość pojawiania się opryszczki.

Mimo że często są mylone, to opryszczka różni się od owrzodzenia, czyli od afty – owrzodzenie jest nie jest zaraźliwe, podczas gdy zakażenie opryszczkowe tak, jak podaje Mayo Clinic. Zakażenie opryszczkowe może trwać od dziesięciu do czternastu dni, i pojawia się jako pryszcz wypełniony płynem wokół ust.

Komentarze do: Często masz opryszczkę? Być może trzeba obwiniać o to twoje geny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz