Szukaj

Czasopismo medyczne oskarża Światową Organizację Zdrowia o konflikt interesów dotyczący grypy H1N1

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia została celem nowych ataków dotyczących tego, w jaki sposób zareagowała na grypę H1N1. Znaczące czasopismo medyczne Journal médical britannique twierdzi, że niektórzy naukowcy mający proste powiązania z firmami farmaceutycznymi, wpływali na dyrektywy WHO dotyczące walki z pandemią, i to już od 1999 roku. Pismo Journal médical britannique w szczególny sposób poddało w wątpliwość rolę, jaką odegrało trzech amerykańskich i brytyjskich naukowców w redakcji dyrektyw, które zaalarmowały kraje nie posiadające zapasów leków antywirusowych na wypadek pandemii, mówiąc im, że nie będą w stanie zdobyć tych leków w odpowiednim momencie.W artykule pisma Journal médical britannique, Światowa Organizacja Zdrowia jest skrytykowana także za to, że trzymała w sekrecie nazwiska 16 członków specjalnej komisji, którzy doradzali dyrektorowi generalnemu, pani Margaret Chan, w sprawie epidemii H1N1.

Redaktor naczelna dziennika Journal médical britannique Fiona Godlee wskazuje, że podniesione kwestie pozostawiają Światową Organizację Zdrowia z bardzo zszarganą opinią. Odpowiedź Światowej Organizacji Zdrowia na temat tych niepokojów była bardzo rozczarowująca, pisze pani Godlee w artykule wstępnym, który towarzyszy głównemu artykułowi. Nawet jeśli pani Margaret Chan nakazała przeprowadzenie ankiety i nawet jeśli WHO podkreślała swoje zaangażowanie, jeśli chodzi o przejrzystość jej poczynań, to jej biuro odmówiło także wszystkim prośbom o wyjaśnienia tam, gdzie pojawiły się podejrzenia o potencjalny konflikt interesów.


Trzech ekspertów od spraw grypy, którzy brali udział w pracach komisji, która zredagowała ten raport, mieli, w danym momencie bądź w innym, jakieś związki z firmą Hoffman-La Roche oraz GlaxoSmithKline, czyli z producentami lekarstw przeciwko grypie, szczególnie jeśli chodzi o Tamiflu i Relenza. W pewnych przypadkach chodziło o negocjowanie pomocy finansowej na próby kliniczne, podczas gdy w innych przypadkach chodziło o rozmowy na temat opłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne.

Wszyscy trzej eksperci potwiedzili w Journal médical britannique, że ujawnili swoje powiązania przed Światową Organizacją Zdrowia, która prosiła wszystkich biorących udział w konsultacjach, o ujawnienie wszystkich potencjalnych konfliktów interesów. Poza kwestią tego, co eksperci zadeklarowali Światowej Organizacji Zdrowia, jeden fakt pozostaje pewny : WHO sama nigdy nie ujawniła przed opinią publiczną jakichkolwiek konfliktów interesów, od momentu kiedy w 2004 roku zaistniały ku temu wskazania.

Ten artykuł został opublikowany w tym samym momencie co raport komisji do spraw zdrowia przy Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, który podkreśla znaczenie praw człowieka. Grupa ta oskarża Światową Organizację Zdrowia i liczne rządy europejskie o nadmierne nagłaśnianie ryzyka związanego z pandemią H1N1 i o podejmowanie sekretnych decyzji, na których skorzystał głównie przemysł farmaceutyczny.

Komentarze do: Czasopismo medyczne oskarża Światową Organizację Zdrowia o konflikt interesów dotyczący grypy H1N1

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz