Szukaj

Cukrzyca: leptyna zastąpi insulinę?

Podziel się
Komentarze0

Prof. Roberto Coppari z Universite de Geneve w Szwajcarii właśnie dokonał interesującego odkrycia na temat cukrzycy – myszy, które nie produkują wystarczającej ilości insuliny, przeżyły, nie otrzymując insuliny i nie cierpiąc na hipoglikemię.Wyjaśnienia: zastrzyki z leptyny, która spełniła rolę insuliny, w dodatku z mniejszą ilością skutków ubocznych, kojarzonych z insuliną.

Tradycyjna terapia insulinowa faktycznie działa bardzo dobrze, jeżeli chodzi o regulację glikemii, ale może powodować zaburzenia lękowe, zawroty głowy, senność, bóle głowy, zmęczenie, przyśpieszenie bicia serca.

Leptyna z kolei jest w stanie rozwiązać problem niedoboru insuliny – który jest przyczyną cukrzycy – bez tych niedogodności.


Leptyna jest hormonem wydzielanym przez tkankę tłuszczową, regulującym rezerwy tłuszczu, apetyt i uczucie sytości.

Badanie opublikowano w Cell Metabolism. Naukowcy przedstawiają w nim zalety stosowania leptyny u diabetyków.

Porównali konsekwencje zastrzyków leptynowych w mózgach gryzoni z cukrzycą i w mózgach gryzoni zdrowych.

Okazało się, że w odróżnieniu do myszy zdrowych, u myszy chorych zastrzyk z leptyny pobudził zupełnie inne, specyficzne neurony.

Chodzi tutaj o neurony GABAergiczne, znajdujące się we wzgórzu mózgu i w tkankach ciała, na które wpływa leptyna (brązowa tkanka tłuszczowa, wątroba, mięsień płaszczkowaty w nodze).

Naukowcy uważają, że leptyna, za pośrednictwem tych neuroprzekaźników, ułatwia przesyłanie glukozy z krwi do brązowej tkanki tłuszczowej i do mięśnia płaszczkowatego.

Potrzebne są oczywiście dodatkowe badania, które potwierdzą zaobserwowane tutaj zjawisko.

Komentarze do: Cukrzyca: leptyna zastąpi insulinę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz