Szukaj

Coraz więcej zakażeń wirusem HIV!

Podziel się
Komentarze0

Codziennie wirusem HIV w Niemczech  zarażonych zostaje około 10 osób. Jak podaje Instytut Roberta Kocha, obecnie w tym kraju około 78 000 osób jest nosicielami wirusa, z czego jedynie 50 000 jest tego świadoma, pozostali nie wiedzą o swojej chorobie. 


W 2012 roku przewidywana liczba nowych zakażeń wynosi około 3 400 osób. Od połowy lat 90tych ubiegłego wieku ilość nosicieli wirusa HIV uległa podwojeniu, a i w następnych latach stale będzie rosnąć. Obecnie więcej jest nowo zakażonych osób, aniżeli tych, którzy poddani zostają leczeniu i opiece medycznej. W związku z tym liczba nosicieli będzie stale wzrastać. Najbardziej narażoną grupą są geje, w której stale odnotowuje się coraz wyższe wskaźniki nowych zakażeń.

Wirus HIV osłabia układ immunologiczny człowieka i jest przyczyną nieuleczalnej choroby - AIDS. Jest on przenoszony poprzez współżycie seksualne bez zabezpieczenia oraz przez wielokrotne używanie igieł przez kilka osób do zastrzyków czy wprowadzania narkotyków do organizmu. Wirus ten ulega częstym przemianom, dlatego wiele badań nad  wynalezieniem lekarstwa ciągle nie przynosi żadnych rezultatów.


Wirus HIV pączkujący z hodowanego limfocytu.Zarazki HIV powodują destrukcję innych komórek odpornościowych, co sprawia, że organizm nie jest w stanie sam walczyć z bakteriami i wirusami, w związku z czym u nosiciela HIV zwykła i nieszkodliwa infekcja przerodzić może się w śmiertelne zagrożenie.

W krajach rozwiniętych istnieją środki, które potrafią zatrzymać rozwój HIV, by nie przerodził się w AIDS, jednak nie są w stanie usunąć go z organizmu, dlatego ta choroba wciąż pozostaje nieuleczalna. Lekarze jednak podkreślają, że bez ludzkiej odpowiedzialności, ta choroba nadal będzie się rozprzestrzeniać, dlatego należy zawsze korzystać z prezerwatyw, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania.

Niemcy w porównaniu z innymi rozwiniętymi krajami są i tak w dobrej sytuacji. Świadomość obywateli na temat HIV, dzięki licznym kampaniom ostrzegającym, w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Mimo to jednak wzrosła jednocześnie liczba młodych chłopców zakażonych HIV.

Badania Instytutu Roberta Kocha są w dużym stopniu oparte na szacunkach i przypuszczeniach, ponieważ HIV przez długi czas może znajdować się w organizmie nie dając żadnych objawów. W związku z tym, rezultaty mogą zarówno zawyżać jak i zaniżać statystyki, jednak nie ulega wątpliwości, że zakażenie wirusem HIV następuje bardzo szybko, przy czym łatwo można tego uniknąć.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Coraz więcej zakażeń wirusem HIV!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz