Szukaj

Coraz więcej rodziców nie chce szczepić córek na HPV

Podziel się
Komentarze0

Coraz większy procent rodziców mówi, że nie zaszczepi swoich nastoletnich córek przeciwko wirusowi HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, nawet jeśli lekarze coraz intensywniej doradzają szczepienie w wieku dorastania, dowodzą badania prowadzone przez Mayo Clinic. W 2 na 5 przypadków rodzice uważają, że szczepienie to jest zbędne. Wzrasta także liczba osób zaalarmowana możliwymi skutkami ubocznymi.Część rodziców obawia się też, że przez szczepionkę ich córki przedwcześnie rozpoczną współżycie seksualne.

Odkrycia zostały opublikowane w nowym wydaniu czasopisma Pediatrics.

Naukowcy zbadali trzy szczepionki przeznaczone dla nastolatków w USA: szczepionka zapobiegająca rozprzestrzenianiu się wirusa HPV drogą płciową; szczepionka przeciw tężcowi, dyfterytowi i kokluszowi (Tdap);  szczepionka MCV4, czyli koniugowana szczepionka przeciwko meningokokom.

Generalnie, proporcje szczepień rosną dla wszystkich tych trzech farmaceutyków, ale proporcja dziewczynek całkowicie zaszczepionych przeciw HPV (trzy dawki w czasie sześciu miesięcy) była istotnie mniejsza niż w przypadku pozostałych dwóch szczepionek.

Pięć lat temu, 40% rodziców twierdziło, że nie zaszczepiłoby córek przeciwko HPV. W 2009 roku, poziom ten wzrósł do 41%, a w 2010 do 44%.

Zobacz również:- Wskaźnik ten powinien zmierzać w całkowicie przeciwnym kierunku - stwierdził dr Robert Jacobson, pediatra w Mayo Clinic Children's Center.


Liczba rodziców niepokojących się bezpieczeństwem szczepionki HPV wzrosła z 5% w 2008 roku do 16% w 2010. Natomiast mniej niż 1% rodziców martwi się o bezpieczeństwo szczepionek Tdap i MCV4, potwierdzają badania.

- Jest to dość zadziwiające, ponieważ coraz więcej badań udowadnia, że szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna w tym przedziale wiekowym - stwierdza dr Jacobson. - Szczepionka zapobiega rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom narządów płciowych. Dzieje się tak dzięki zapobieganiu infekcjom HPV, które prowadzą do zachorowań na te typy raka.

Naukowcy przebadali dane dotyczące szczepienia nastolatków od 13 do 17 roku życia, od 2008 do 2010 roku, z National Immunization Survey of Teens. Odkryli, że w 2010 roku, 8 na 10 nastolatków dostało szczepionkę Tdap, a 63% otrzymało szczepionkę MCV4. Zaledwie 1/3 dziewczynek została zaszczepiona przeciwko HPV.

- HPV powoduje 100 procent przypadków zachorowań na raka szyjki macicy, a 50% Amerykanów przynajmniej raz w życiu miało infekcję HPV. Zakażenie przebiega bezobjawowo. Nie możesz stwierdzić, kiedy zostałeś zarażony. Dlatego szczepienie jest niezbędne - mówi dr Jacobson. - Większość infekcji HPV leczy się sama, jednak pewien procent może zapoczątkować proces zmian rakowych. Szczepionka przeciwko HPV jest szczepionką przeciwko rakowi.

Dr Jacobson twierdzi, że szczepionka jest najbardziej efektywna u młodych ludzi w wieku dojrzewania. Mayo Clinic zaczyna szczepienia u dzieci w wieku 9 lat.

 

Komentarze do: Coraz więcej rodziców nie chce szczepić córek na HPV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz