Szukaj

Co twój uścisk ręki mówi o twoim zdrowiu?

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie jest twoje ryzyko demencji oraz udaru mózgu, może cię zainteresuje nowe badanie, które sugeruje, że zaskakująco zwykły test może dać ci bardzo szybko jakąś podpowiedź.Test uścisku ręki

O co chodzi? O to, w jaki sposób podajesz rękę. Nie chodzi tylko o to, że silny uścisk ręki jest oznaką zaufania, ale także o to, że może być on również barometrem twojego zdrowia.

Badacze obserwowali ponad 2 500 kobiet i mężczyzn przez ponad dekadę. Rezultaty tych badań zostały zaprezentowane na 64 już corocznym spotkaniu amerykańskiej akademii neurologii American Academy of Neurology.

Jak stwierdzili badacze, to, jak silny był uścisk ręki tych ludzi na samym początki badania, było związane z ich ryzykiem demencji oraz incydentu naczyniowo-mózgowego.

Okazuje się, że silniejszy uścisk ręki był związany z ryzykiem niższym o 42% dla udaru mózgu u ludzi powyżej 65 roku życia, w porównaniu do osób, które podawały tak zwanego „śledzia” zamiast ręki.

Jakie jest powiązanie? Problemy naczyniowe objawiają się same z siebie na przeróżne sposoby, stwierdza autorka badania, pani Erica Camargo, z centrum medycznego Boston Medical Center.


Podejrzewamy teraz, że jeżeli twój uścisk ręki jest wyjątkowo słaby, może to oznaczać, że twoje zdrowie sercowo-naczyniowe nie jest w najlepszym stanie, mówi doktor Erica Camargo.

Test chodzenia


Jesteś demonem prędkości, czy też raczej się snujesz chodnikiem, jakbyś u nóg miał kajdany? Jeżeli zaliczasz się do tej pierwszej grupy, to masz szczęście. Ponieważ to samo badanie skupiło się także nad naszym sposobem chodzenia.

I okazuje się, że ci, którzy chodzą żwawo, mają o wiele mniejsze ryzyko demencji niż ich równieśnicy, którzy posuwają się po chodnikach w ślimaczym tempie. Ludzie z wolnym tempem chodzenia w średnim wieku byli 1,5 razy pardziej zagrożeni zachorowaniem na demencję.

Prędkość chodzenia może być wspaniałym testem ogólnej słabości, a ponieważ chodznie nie jest AŻ tak proste (trzeba patrzeć, gdzie się idzie i planować z wyprzedzeniem), czas, jaki zajmuje ci przetworzenie tych informacji, może być pomiarem tego, jak bardzo jest uszkodzony twój mózg, mówi doktor Erica Camargo.

Test snu

Drzemiesz z jednym okiem otwartym? Możesz mieć problemy z pamięcią w późniejszym życiu.

Według nowego badania, przeprowadzonego przez naukowców ze szkoły medycznej Washington University School of Medicine w St. Louis, ludzie, którzy budzą się częściej niż pięć razy na godzinę, mogą być bardziej zagrożeni powstawaniem płytek amyloidowych w ich mózgach.

A te płytki, jak się uważa, są prekursorem choroby Alzheimera.

Nawet jeśli śpisz pełne osiem godzin w nocy, nie bądź aż tak pewien, że nic ci nie grozi. Albowiem, mimo że większość uczestników badania była fizycznie w łóżku osiem godzin, to średnia ilość snu dla tych ludzi była bardziej bliższa sześciu godzinom, co najwyżej spali oni sześć i pół godziny. A 25% ludzi miała dowody na istnienie płytek amyloidowych w mózgu.

Komentarze do: Co twój uścisk ręki mówi o twoim zdrowiu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz