Szukaj

Co to jest artroskopia?

Podziel się
Komentarze0

Realizowana pod znieczuleniem, artroskopia jest badaniem, którego cel jest zarazem diagnostyczny i terapeutyczny. Pozwala ona chirurgowi na eksplorację „wnętrza” stawu. Do tego celu, lekarz stosuje małą sztywną rurkę - artroskop - połączoną z kamerą oraz z ekranem kontrolnym.


Praktyka artroskopii


Badanie to pozwala więc na zwizualizowanie wnętrza stawu, na pobranie wycinka albo na zrealizowanie niektórych zabiegów chirurgicznych. Jest ono stosowane w poszukiwaniu i identyfikowaniu różnych chorób stawów: na poziomie chrząstki, płynu synowialnego, więzadeł, rzepek, ścięgien, łąkotek...

Kolano, ramię, biodro, łokieć - to są te stawy, które najczęściej są przedmiotem tego typu badania. Tytułem przykładu, artroskopia kolana może pozwolić chirurgowi na usunięcie części uszkodzonej tkanki chrzęstnej, która zakłóca mobilność danego stawu.


Przebieg badania


Artroskopia jest techniką chirurgiczną. Jako taka, jest ona realizowana na bloku operacyjnym. Dlatego też przeprowadza się ją pod znieczuleniem: lokalnym, lokalno-miejscowym, albo ogólnym. Z tego względu, niezbędna jest konsultacja z anestezjologiem przed operacją. Artroskopia wymaga jednego albo dwóch nacięć niewielkich rozmiarów. Pierwsze cięcie pozwala na wprowadzenie artroskopu, a drugie - instrumentów niezbędnych do operacji.

Ewentualne ryzyko artroskopii


Według ankiety zrealizowanej w 33 centrach w Europie, w obydwu Amerykach oraz w Australii, i które odnosiło się do 15 682 artroskopii, poziom ryzyka komplikacji związanych z tym zabiegiem wynosi niecały 1%. Komplikacje, które zaobserwowano, były różnego typu: infekcje (rany albo stawu), zakrzepica żył głębokich, uszkodzenia neurologiczne, zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych oraz wylew krwi do stawu.

Komentarze do: Co to jest artroskopia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz