Szukaj

Co to jest artroskopia?

Podziel się
Komentarze0

Realizowana pod znieczuleniem, artroskopia jest badaniem, którego cel jest zarazem diagnostyczny i terapeutyczny. Pozwala ona chirurgowi na eksplorację „wnętrza” stawu. Do tego celu, lekarz stosuje małą sztywną rurkę - artroskop - połączoną z kamerą oraz z ekranem kontrolnym.


Praktyka artroskopii


Badanie to pozwala więc na zwizualizowanie wnętrza stawu, na pobranie wycinka albo na zrealizowanie niektórych zabiegów chirurgicznych. Jest ono stosowane w poszukiwaniu i identyfikowaniu różnych chorób stawów: na poziomie chrząstki, płynu synowialnego, więzadeł, rzepek, ścięgien, łąkotek...

Kolano, ramię, biodro, łokieć - to są te stawy, które najczęściej są przedmiotem tego typu badania. Tytułem przykładu, artroskopia kolana może pozwolić chirurgowi na usunięcie części uszkodzonej tkanki chrzęstnej, która zakłóca mobilność danego stawu.

Zobacz również:Przebieg badania


Artroskopia jest techniką chirurgiczną. Jako taka, jest ona realizowana na bloku operacyjnym. Dlatego też przeprowadza się ją pod znieczuleniem: lokalnym, lokalno-miejscowym, albo ogólnym. Z tego względu, niezbędna jest konsultacja z anestezjologiem przed operacją. Artroskopia wymaga jednego albo dwóch nacięć niewielkich rozmiarów. Pierwsze cięcie pozwala na wprowadzenie artroskopu, a drugie - instrumentów niezbędnych do operacji.

Ewentualne ryzyko artroskopii


Według ankiety zrealizowanej w 33 centrach w Europie, w obydwu Amerykach oraz w Australii, i które odnosiło się do 15 682 artroskopii, poziom ryzyka komplikacji związanych z tym zabiegiem wynosi niecały 1%. Komplikacje, które zaobserwowano, były różnego typu: infekcje (rany albo stawu), zakrzepica żył głębokich, uszkodzenia neurologiczne, zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych oraz wylew krwi do stawu.

Komentarze do: Co to jest artroskopia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz