Szukaj

Co robić przeciwko zmęczeniu?

Podziel się
Komentarze0

Witaminy: owoce i warzywa przynoszą nam wszystkie dobre dawki witamin, które uczestniczą w większości reakcji metabolicznych naszego organizmu. I jeśli naprawdę nie jesteśmy w stanie jeść minimalnie pięć porcji warzyw i owoców dziennie, albo jeśli cierpimy na szczególne niedobory, możemy przeprowadzić na sobie kurację witaminową, uciekając się do pomocy suplementów odżywiania.


Ale nie zapominajmy nigdy, że to właśnie zróżnicowane i zbilansowane odżywianie pozwala nam zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu.

Żelazo
: niedobór żelaza (element, który bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek), może być przyczyną zmęczenia. Aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka, jedzmy regularnie pewne produkty, spośród tych najbogatszych w żelazo: kaszanka, wątroba, nerki, mięso wołowe, kakao, krewetki, ostrygi, itp.

Magnez: magnez znajduje się w orzechach, na przykład. Jedzmy je więc, ponieważ dostarczają nam one energii. Uwaga jednakże, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ są one bardzo kaloryczne.

Włókna pokarmowe:
lenistwo jelit, to męczy. A więc, najlepszym sposobem na uniknięcie niepotrzebnego zmęczenia organizmu jest walka z zaparciami. W menu, poza owocami i warzywami, umieszczajmy pełne zboża (płatki zbożowe na śniadanie, pełny chleb, itp.) oraz jogurty, albo produkty mleczne po prostu, wzbogacone w probiotyki.

Mleczko pszczele: a dlaczego by nie zafundować sobie małej kuracji mleczkiem pszczelim, które jest znane ze swoich właściwości stymulujących?


Co pić przeciwko zmęczeniu ?


Jeśli przesadzamy z alkoholem, to wiedzmy, że on również wykańcza nasz organizm. A jeśli nawet alkohol pomaga nam zasnąć, to nie zapominajmy, że jedną z jego niedogodności jest to, iż działa on destrukcyjnie na sen i sprzyja pobudkom w środku nocy. Tak więc, rada jest taka - nie przesadzajmy z alkoholem.


Kawa może na nas podziałać jak smagnięcie biczem w ciągu dnia, ale jest zdecydowanie odradzana, jeśli chcemy zasnąć. Tak więc, po 16h-17h wybierajmy raczej kawę bezkofeinową albo herbatę ziołową. A na końcu, unikajmy napojów gazowanych. Są one bowiem bardzo bogate w cukry i zupełnie niepotrzebnie wysoko kaloryczne. Jeśli więc potrzebujemy energii, to wybierzmy raczej soki owocowe bez dodatku cukru albo miód, ponieważ obydwa typy tych produktów zawierają także, poza cukrem, inne interesujące elementy, ważne dla dobrego funkcjonowania organizmu.

Co robić przeciwko zmęczeniu?

Jeśli jesteśmy zmęczeni, nic nie jest lepsze od aktywności fizycznej. W rzeczywistości, sport odświeża ciało, stymuluje nastrój oraz pomaga dobrze zasnąć. Zmuśmy się więc. Gwarantowane, że bardzo szybko odczujemy liczne korzyści. To co się liczy, to nie intensywość, ale regularność. Jeśli nie mamy zbyt sportowego ducha, możemy po prostu szybko spacerować, tak często, jak to tylko możliwe.

Postarajmy się także unikać zaburzeń snu. W tym celu, powinniśmy przyswoić sobie reguły: regularna godzina snu, spokojna atmosfera, umiarkowana temperatura w pokoju, relaksujące zajęcia, herbaty ziołowe, wolne cukry na kolację, lekki posiłek, itp. Jeśli jest to konieczne, możemy ucinać sobie małą drzemkę na początku popołudnia. Nie przeszkodzi nam ona bowiem zasnąć potem w nocy, ale pozwoli nam nieco odpocząć.

A w końcu, jeśli zmęczenie jest ogromne i się utrzymuje, nie wahajcie się przed konsultacją z lekarzem. Być może będzie konieczny bilans, który pozwoli odnaleźć przyczynę dolegliwości: zaburzenia tarczycy, anemia, infekcja, depresja, bezdech senny, itp.

Komentarze do: Co robić przeciwko zmęczeniu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz