Szukaj

Co kryje pozornie zwykła szczepionka?

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy rodzice masowo zaczęli rezygnować ze szczepień po opublikowaniu alarmującego artykułu w czasopiśmie medycznym „The Lancet”. Artykuł ten stwierdza bowiem, iż szczepionki mają rzekomo przyczyniać się do rozwoju autyzmu. Badania przedstawione w artykule wykazały, że pozornie zwykła szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce może stanowić ryzyko pojawienia się tego zaburzenia. W latach 1990, opublikowane spekulacje doprowadziły do spadku poziomu szczepień u dzieci.Stało się tak, mimo iż późniejsze badania udowodniły, iż nie ma żadnego zagrożenia.

Według zdania Lenisy Chang, asystentki profesora ekonomii w Carl UC firmy H. Lindner College of Business, opublikowanie tak kontrowersyjnego artykułu w mediach, a tym bardziej w czasopiśmie medycznym, doprowadziło do spadku o około dwa punkty procentowe liczby szczepień w latach 1999 i 2000.

Czy obawy dotyczące autyzmu faktycznie mają wpływ na poziomy szczepień?

Odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona  podczas 4. Konferencji Biennale of American Society of Health Economics, w dniach 10-13 czerwca w Minnesocie.


Chang przeanalizowała dane z ankiety National Immunization Survey, w okresie od 1995 do 2006, by ocenić reakcję rodziców dotyczącą ryzyka pojawienia się autyzmu.

Co ciekawe, jak Chang zauważyła, im wyższy poziom wykształcenia matki, tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania przez dziecko szczepionki.

Może to być spowodowane faktem, że bardziej wykształcone matki szybciej akceptują informacje podawane przez media.

Po badaniach epidemiologicznych, największy spadek poziomu szczepień pośród dzieci mających wykształcone matki nastąpił w latach 2003, 2004 i 2006.

Stwierdza się również, że spór, który rozpoczął się wraz z publikacją badań (później zdyskredytowanych) łączących szczepionkę z autyzmem,  pozornie miał wpływ na zmniejszenie poziomu szczepień przeciw innym chorobom, takim jak np. polio, błonica, tężec czy krztusiec.

Prawdopodobnie wynika to z obaw o bezpieczeństwo i zdrowie.

Obecnie, dr Chang bada wpływ mandatów państwowych na poziom immunizacji społeczeństwa. Mandaty te są wymagane przez firmy ubezpieczeniowe w celu pokrycia kosztów szczepień ochronnych.

Komentarze do: Co kryje pozornie zwykła szczepionka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz