Szukaj

Choroba polio wkrótce całkowicie wyeliminowana?

Podziel się
Komentarze0

Choroba Heinego - Medina (znana również jako wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14, łac. poliomyelitis anterior acuta) jest endemiczna jedynie jeszcze w trzech krajach na świecie: Nigeria, Pakistan i Afganistan. Ale całkowite wyeliminowanie wywołującego ją wirusa (wirus polio, czyli wirus zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego) wymaga dodatkowych inwestycji.Walka z chorobą Heinego – Medina na całym świecie odniosła spekatkularne sukcesy, o czym świadczy zmniejszenie liczby nowych przypadków aż o 99% od 1988 roku. Rok ten jest datą rozpoczęcia światowej inicjatywy, której celem było całkowite wyeliminowanie tej choroby we wszystkich krajach.

Na całym świecie, od początku 2012 roku, zanotowano zaledwie 55 nowych przypadków wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego (na całym świecie). W lutym 2012 roku, światowa kampania przeciwko chorobie osiągnęła kolejny sukces, chyba jeden z największych w całej historii: Indie, do tej pory kraj endemiczny, zostały ogłoszone przez WHO za wolne w końcu od choroby Heinego – Medina.

Ale mimo tych zachęcających statystyk, całkowita eliminacja wirusa nie jest aż tak prosta. I na pewno będzie kosztować bardzo drogo. Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF oraz organizacje humanitarne (takie jak Rotary International i fundacja Fondation Bill & Melinda Gates), których przedstawiciele zebrali się ostatnio w Genewie, opracowały ostatnio plan ratunkowy, który ma ponownie zmobiliować wszystkich członków tej kampanii do jeszcze bardziej zdecydowanej walki z tą chorobą.


Dwa miliady dolarów potrzebne niezwłocznie

Wyeliminowanie choroby Heinego – Medina jest możliwe, mówi dyrektor generalna WHO, doktor Margaret Chan. Ale klęska jest tak samo możliwa. Musimy pilnie działać, żeby kampania zakończyła się sukcesem, a nie porażką. Musimy skoncentrować się na tych strefach, gdzie dzieci są najbardziej narażone na kontakt z wirusem.

Trzy kraje, gdzie choroba pozostaje endemiczna – wspomniane wyżej Afganistan, Nigeria, Pakistan – odnotowały w 2011 roku alarmujący wzrost liczby przypadków choroby.

Aby zintensyfikować kampanie szczepień, Światowa Organizacja Zdrowia wraz ze swoimi partnerami ocenia, że potrzeba około 945 000 000 dolarów, co jest zresztą połową generalnie potrzebnych środków, które pozwolą całkowicie wyeliminować chorobę Heinego – Medina na naszej planecie.

Brak pieniędzy zresztą już zmusił inicjatywę GPEI (Global Polio Eradication Initiative, światowa inicjatywa na rzecz wyeliminowania polio) do anulowania albo ograniczenia kampanii szczepień w 24 krajach wysokiego ryzyka.

Pragniemy stworzyć świat wolny od choroby Heinego – Medina, mówi Chirs Elias, współprzewodniczący funduszu Fondantion Bill & Melinda Gates. Musimy więc działać, póki jeszcze mamy na to czas. Ważne jest, żeby pokonać wszelkie trudności finansowe, aby chronić ludzi przed chorobą, której bardzo łatwo uniknąć dzięki skutecznym szczepionkom, które do dawna mamy do dyspozycji.

Komentarze do: Choroba polio wkrótce całkowicie wyeliminowana?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz