Szukaj

Cele leczenia dla diabetyków

Podziel się
Komentarze0

Stan zapalny komórek odgrywa poważną rolę jeśli chodzi o śmierć komórek wydzielających insulinę, co stanowi główny powód zaistnienia cukrzycy. Stres komórek jest również istotny przy zespole Wolframa - rzadkim genetycznym zaburzeniu, które dotyka dzieci.Natomiast teraz, według naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis i University of Massachusetts Medical School w Worcester, zidentyfikowano nową cząsteczkę, która jest kluczem do zapalenia komórek, które powoduje śmierć komórek insulinowych.

Badania zostały opublikowane w magazynie Cell Metabolism.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia, mówi dr Fumihiko Urano z Washington University's Division of Endocrinology, Metabolism and Lipid Research. Mamy więc lokalny stan zapalny w komórkach, który może być spowodowany określonym rodzajem komórek stresowych zwanych ER stress. Występuje też systemowe zapalenie, które obejmuje aktywację komórek układu odpornościowego. Cząsteczka, którą my zidentyfikowaliśmy, bierze udział w zapoczątkowaniu miejscowego zapalenia, które może prowadzić do tego ogólnoustrojowego.

Jest to białko nazywane tioredoksyną interakcji (TXNIP), i daje ono możliwość wyznaczania nowych kroków terapeutycznych dla leczenia cukrzycy i zespołu Wolframa. Ten zaś generuje problemy z nerkami, słuchem i wzrokiem.


A ponieważ pacjenci starzeją się, rozwija się u nich ataksja czy dysfunkcja mózgu, która to powoduje utratę kontroli nad mięśniami. Wielu pacjentów umiera przed 40 rokiem życia.

Dr Urano bada typ komórki zwanej endoplazmatyczne retikulum (ER). Jest to część komórki odpowiedzialna za produkcję białka i syntezę cholesterolu. Każda komórka posiada własne retikulum, które bierze udział w transporcie białka do tych części komórki, które go potrzebują.


W ER stress nieaktywne białka gromadzą się, uruchamiając odpowiedź samej komórki, która rozwiązuje problem, produkując mniej białek i eliminując te nieaktywne. Ale jeśli problem nie zostanie rozwiązany, dochodzi do samodestrukcji komórki.

Jeśli retikulum endoplazmatyczne nie działa prawidłowo, może spowodować kilka różnych chorób.

Zespół Urano zanalizował geny, które zostały aktywowane w procesie produkcji insuliny i dowiódł, iż TXNIP jest produkowany w dużych ilościach w komórkach stresowych.

Dowiedliśmy, że komórki ER stress mogą prowadzić do aktywacji procesów zapalnych poprzez białka TXNIP, mówi Urano. Więc jeśli moglibyśmy jakoś zablokować TXNIP, być może będziemy w stanie złagodzić stan zapalny i zahamować rozwój cukrzycy i zespołu Wolframa.

Naukowiec udowodnił również, że u zwierząt z syndromem Wolframa poziom TXNIP znacznie wzrasta w komórkach wydzielających insulinę.

Tymczasem w innych badaniach odkryto, iż znany lek na ciśnienie krwi - werapamil - może kolidować z produkcją TXNIP, więc zespół Urano planuje testować ten lek na zwierzętach z syndromem Wolframa, by dowiedzieć się, czy może to opóźnić postęp choroby.

Białko TXNIP to najlepszy cel dla terapii, gdyż inne cząsteczki mające udział w śmierci komórek znajdują się w jądrze. A to pierwsze potrafi istnieć poza jądrem, co pozwala na lepszą współpracę z potencjalnymi środkami terapeutycznymi.

Dzięki badaniu TXNIP w przypadku zespołu Wolfram być może będziemy mogli odkryć wskazówki do leczenia innych chorób przewlekłych, takich jak Alzheimer czy jemu podobnych, mówi dr Urano.

Komentarze do: Cele leczenia dla diabetyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz