Szukaj

Brak aktywności prowadzi do negatywnych zmian strukturalnych mózgu

Podziel się
Komentarze0

„To jest twój mózg... i to jest twój mózg na kanapie" – w ten niezwykle obrazowy sposób dr Patrick Mueller, profesor fizjologii na Wayne State University, podkreśla jak bardzo negatywny wpływ na nasze serca i mózgi ma brak aktywności.

Najnowsze badania pokazują, że brak aktywności może zmienić kształt neuronów w naszym mózgu, z powodu czego osoby leniwe mogą być bardziej wrażliwe na bodźce. Wrażliwość ta może zakłócać ich układ nerwowy co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca.

Badania przeprowadzono na mózgach szczurów. Te, które zostały poddane regularnej aktywności utrzymały swoją pierwotną strukturę mózgu i neuronów. Natomiast na mózgach osobników nieaktywnych wyrosły gałęzie przypominające macki. Owe gałęzie są normalnym systemem łączącym zdrowe neurony. Niemniej jednak, nieaktywne szczury miały ich więcej niż powinny mieć, co sugeruje, że siedzący tryb życia może obciążać system nerwowy. Taka "nadmierna aktywność współczulnego układu nerwowego może prowadzić do chorób układu krążenia" – mówi dr Mueller.

Jest to ważne, ponieważ jeszcze 20 lat temu większość naukowców uważała, że dorosłość oznacza czas, w którym nasze mózgi przyjmują stałą formę. Oznacza to, że byliśmy przekonani, że człowiek nie jest w stanie tworzyć nowych komórek mózgowych lub zmieniać ich kształtu. Jednak na przestrzeni lat, dzięki przeprowadzanym wciąż badaniom, rola ćwiczeń fizycznych w rozwoju naszego mózgu jest coraz większa. Badanie to zwraca uwagę na negatywny wpływ siedzącego trybu życia.
Inne badania pokazują, że około 60 procent Amerykanów nie stosują się do zalecanych ilości aktywności fizycznej i – co szokujące – ponad 25 procent dorosłych nie ma do czynienia z aktywnością fizyczną w ogóle.

Przeprowadzone badanie po raz kolejny pokazuje jak wielką rolę odgrywa aktywność w utrzymaniu naszego ciała w sile i zdrowiu. Musimy być tego świadomi każdego dnia.

Autor: Sara Borys   

Komentarze do: Brak aktywności prowadzi do negatywnych zmian strukturalnych mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz