Szukaj

Bracia Daltonowie, bohaterowie kampanii na rzecz walki z cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

Celem drugiego Światowego Tygodnia Zapobiegania Cukrzycy jest obudzenie świadomości tej choroby. Z inicjatywy Association française des diabétiques (AFD), w dniach od 3 do 6 czerwca prowadzona jest szeroka kampania informacyjna. Maskotkami tej inicjatywy są znani z serii o Lucky Luke'u bracia Daltonowie, którzy uciekają przed cukrzycą.- Te postaci z kreskówek pokazują, jak ważne jest wykonanie testu ryzyka. W razie wątpliwości można zwrócić się o poradę do swojego lekarza - wyjaśnia AFD. - Sympatia, jaką budzą bracia Dalton, to nasz główny atut w działaniach podjętych w celu uwrażliwienia i poinformowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z tą chorobą. Dotyczy to szczególnie 700 tysięcy osób, które są chore na cukrzycę, a nie mają o tym pojęcia.

AFD jest zdeterminowane, aby zachęcić Francuzów do wykonywania testów podatności na zachorowanie.
   
Obecnie na cukrzycę choruje 3,5 miliona osób; codziennie notuje się 400 nowych zachorowań. Konsekwencje tej choroby mogą być bardzo poważne.

Cukrzyca jest główną przyczyną amputacji (poza wypadkami) i drugą w kolejności przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo 25% schorzeń, które wyniszczają nerki, przypisywane jest tej chorobie. Cukrzyca jest też najważniejszą przyczyną utraty wzroku u chorych powyżej 65 lat.

    
Recepta przeciwko cukrzycy: zdrowa dieta i aktywność fizyczna

- Zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna pozwalają uchronić się przed cukrzycą - przypomina AFD. Wyniki badań naukowych wykazały zresztą, że u osób, które zmieniły tryb życia na zdrowszy, ryzyko zachorowania na cukrzycę spadło aż o 60%.
   
Zrównoważona i zróżnicowana dieta, pozwalająca ograniczyć przyrost masy ciała, opiera się na bardzo prostych zasadach żywieniowych:

- trzy posiłki dziennie o regularnych porach, aby uniknąć uczucia głodu i podjadania;
    
- ograniczenie spożywania słodkich pokarmów i żywności o wysokiej zawartości tłuszczu. Optymalny wybór to zdrowe tłuszcze roślinne.
    
- w każdym posiłku powinny znaleźć się owoce i warzywa, białko, skrobia, nabiał i woda, wszystko w odpowiednich proporcjach.

Należy też pamiętać, że aktywność fizyczna nie jest jedynie synonimem sportu. Aby zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę, dobrze jest  "poruszać się" przez 30 minut dziennie. Można wybrać szybki marsz, wchodzenie po schodach, zajęcia domowe, prace w ogrodzie, powrót pieszo z dziećmi ze szkoły, rodzinny spacer czy też każdą inną formę ruchu.

Komentarze do: Bracia Daltonowie, bohaterowie kampanii na rzecz walki z cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz