Szukaj

Bierne palenie osłabia odruch kaszlu u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania z Monell Center wykazują, że bierne palenie upośledza odruch kaszlu, który - u zdrowych dzieci i młodzieży - jest naturalną reakcją obronną organizmu na drażniący dym tytoniowy. "Kaszel chroni nasze płuca przed potencjalnie szkodliwymi zagrożeniami środowiskowymi, takimi jak chemikalia czy kurz.Przebywanie w towarzystwie palącego rodzica osłabia ten odruch, który jest jednym z najistotniejszych reakcji ludzkiego ciała", mówi  biolog rozwojowy, doktor Julie Mennella.

U  dorosłych palaczy stwierdza się słabszy odruch kaszlu, co oznacza, że do wywołania reakcji kaszlu potrzeba im większej ilości gazów drażniących w powietrzu niż w przypadku osób niepalących.

Zespół badawczy z Monell Center prowadzi badania w celu ustalenia, czy odruch kaszlu u dzieci i młodzieży, regularnie narażanych na bierne palenie, jest upośledzony w podobny sposób.

W "Tobacco and Nicotine Research" opisano następujący eksperyment: 38 zdrowych dzieci w wieku 10-17 lat wdychało wzrastające stężenie kapsaicyny z nebulizatora. Kapsaicyna to piekący składnik papryki chili, jest więc silnym bodźcem chemicznym wywołującym kaszel.


21 osób nie miało w domu styczności  z dymem tytoniowym, a siedemnaścioro badanych było regularnie narażanych na bierne palenie.

Ilość kapsaicyny w rozpylaczu była podwyższana po każdej inhalacji, do momentu, kiedy badany zakaszlał dwukrotnie.

Eksperyment wykazał, że młodzież stale wystawiana na działanie dymu tytoniowego wymagała dwukrotnie większej dawki kapsaicyny, co oznacza, że była mniej wrażliwa na drażniące bodźce środowiskowe. Testy przeprowadzone na rodzicach pokazały podobne wyniki, co potwierdziło wcześniejsze ustalenia.

Badanie ukazuje  nierozpoznane wcześniej zagrożenie dla zdrowia publicznego. Osłabiony odruch kaszlu u dzieci narażonych na bierne palenie może być przyczyną mniejszej odporności na zagrożenia środowiskowe, co z kolei w ich przypadku odgrywa bardzo ważną rolę, w związku ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego.

Naukowcy biją na alarm - zmniejszona wrażliwość na czynniki drażniące może przyczynić  się do spopularyzowania nałogu wśród młodzieży, jako że pierwsze doświadczenia z papierosami bez uciążliwego kaszlu stają się mniej nieprzyjemne.

Kolejne badania mają na celu ustalenie relacji między biernym wystawieniem na dym tytoniowy, odruchem kaszlu oraz reakcją sensoryczną na papierosy. Naukowcy starają się przy tym o dofinansowanie, by móc zbadać, czy upośledzenie odruchu kaszlu jest odwracalne i jak odnosi się to do wieku, w którym ekspozycja na dym papierosowy ustaje.Komentarze do: Bierne palenie osłabia odruch kaszlu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz