Szukaj

Badania Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że alkohol wzmacnia więzi społeczne w grupach

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu w towarzystwie może wzmocnić pozytywne emocje oraz więzi społeczne, a także rozładować negatywne emocje wśród osób pijących. Pomimo tego, iż zazwyczaj uznaje się za oczywiste, iż spożywanie alkoholu redukuje stres oraz zwiększa dobre samopoczucie, wiele badań wskazało na odwrotny wpływ.W nowej pracy pt. „Alcohol and Group Formation: A Multimodal Investigation of the Effects of Alcohol on Emotion and Social Bonding”, autor pokazuje, że niewielkie dawki alkoholu mają ogromny wpływ zarówno na kobiety, jak i mężczyzn pijących w towarzystwie.

Poprzednie prace badały wpływ alkoholu na emocje osób spożywających alkohol w odosobnieniu.

Te badania mogły zaburzyć stworzenie prawdziwych warunków badawczych dla tego wysoce społecznego "narkotyku", uważa główny autor i profesor psychologii Michael A. Sayette. Uznaliśmy, że najwięcej znaczących oznak wpływu alkoholu najprawdopodobniej ujawni się w trakcie eksperymentu na gruncie towarzyskim.


Sayette wraz z kolegami, bazując na dużo większej próbce niż w poprzednich badaniach, utworzyli małe grupki z 720 uczestników obojga płci.

Wyniki pokazały, że dzięki alkoholowi nie tylko wzrosła frekwencja występowania ‘prawdziwych’ uśmiechów, ale także zwiększyła się ich koordynacja.

Inaczej mówiąc, alkohol zwiększył prawdopodobieństwo występowania ‘złotych chwil’ w grupach go spożywających, w porównaniu do tych, których uczestnicy pili napoje bezalkoholowe.

Uczestnicy grup alkoholowych również odczuwali większe przywiązanie i wykazywali większe zainteresowanie, aby cała grupa brała udział w rozmowie.

Wykazując czułość naszego paradygmatu tworzenia grupy do badania satysfakcjonujących efektów alkoholu, możemy zacząć zadawać pytania cieszące się największym zainteresowaniem wśród naukowców: dlaczego alkohol sprawia, że czujemy się dobrze w otoczeniu znajomych? I czy istnieje powód, aby móc stwierdzić, że konkretny uczestnik może być podatny na problemy z alkoholem?, mówi Michael A. Sayette.

Nowe badania wyznaczają początek oceny potencjalnych związków między społeczno-emocjonalną reakcją na alkohol a jednostkowymi różnicami w osobowości, historii problemów z alkoholem w rodzinie oraz genetycznej podatności.

Komentarze do: Badania Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że alkohol wzmacnia więzi społeczne w grupach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz