Szukaj

Autyzm: “zbyt wiele szczepionek zbyt wcześnie”

Podziel się
Komentarze0

Mimo że kolejne naukowe dowody sugerują, że szczepionki nie powodują autyzmu, to jedna trzecia rodziców w USA w dalszym ciągu się tego obawia. A 1 rodzic na 10 nie szczepi bądź opóźnia szczepienie, ponieważ uważa, że jest to bezpieczniejsze niż stosowanie się do zalecanego kalendarza szczepień. Głównym powodem do obaw jest liczba podawanych szczepionek i ich rozłożenie w czasie.Badanie opublikowane w Journal of Pediatrics stwierdza jednak, że nie ma powiązania między „zbyt wiele szczepionek zbyt wcześnie” a autyzmem.

Dr Frank DeStefano i jego koledzy z CDC i Abt Associates przeanalizowali dane na temat 256 dzieci z spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) oraz 752 zdrowych, urodzonych w latach 1994 – 1999.

Przyjrzeli się ekspozycji dzieci na antygeny, czyli substancje, które są obecne w szczepionkach i sprawiają, że układ immunologiczny produkuje przeciwciała mające zwalczyć daną chorobę.

Maksymalna liczba antygenów, które każde dziecko otrzymało w ciągu jednego dnia (w szczepieniach), również została wzięta pod uwagę.


Okazało się, że całkowita liczba antygenów ze szczepionek otrzymanych przed 2 rokiem życia, albo maksymalna liczba otrzymana w jednym dniu, była taka sama u dzieci z ASD i dzieci zdrowych.

Co więcej, naukowcy nie znaleźli też powiązania między liczbą antygenów a poszczególnymi podkategoriami zaburzeń autystycznych.

Aktualnie, rutynowy kalendarz szczepień w Stanach Zjednoczonych zawiera więcej szczepionek niż kalendarz z lat 90, ale maksymalna liczba antygenów, z którymi ma kontakt dane dziecko przed 2 rokiem życia, w 2013 wyniesie 315, co jest naprawdę niewiele w porównaniu z kilkoma tysiącami antygenów w latach 90.

Układ odpornościowy niemowlęcia jest w stanie odpowiedzieć na dużą liczbę bodźców immunologicznych. Od urodzenia, niemowlęta mają kontakt z setkami wirusów i antygenów poza szczepieniami.

Autorzy twierdzą więc, że nie jest możliwe, żeby to immunologiczna stymulacja przy pomocy szczepionek w 1 – 2 roku życia była przyczyną rozwoju spektrum zaburzeń autystycznych, biorąc pod uwagę całą wiedzę na temat neurobiologii ASD.

W 2004 roku analiza porównawacza Institute of Medicine również stwierdziła, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionkami a autyzmem.

Komentarze do: Autyzm: “zbyt wiele szczepionek zbyt wcześnie”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz