Szukaj

Australijscy naukowcy wymyślili piwo, które nie powoduje kaca

Podziel się
Komentarze0

Skutki mocno zakrapianej imprezy są często przykre i bolesne - nudności, suchość w ustach, pragnienie, silny ból głowy, światłowstręt i problemy z koncentracją. Wykonanie najmniejszego ruchu wydaje się wysiłkiem wręcz niewyobrażalnym. Skutki nadmiernego spożycia alkoholu są zawsze takie same, ale chęć wypicia "jednego głębszego" jest często silniejsza niż głos rozsądku.Australijscy naukowcy z Griffith University opracowali lekarstwo dla zwolenników upojenia alkoholowego. Jest to pierwsze piwo alkoholowe i "nawilżające", które, jak wskazuje jego nazwa, ogranicza odwodnienie organizmu i łagodzi objawy kaca.

Aby wyprodukować ten niezwykły napój, badacze dodali do piwa substancje zwane elektrolitami, które pozwalają organizmowi na zmagazynowanie większej ilości wody.

Przepis na to magiczne piwo został szczegółowo opisany w Journal of Sport Nutrition and Oxygen Metabolism.
    
   
Piwo, które nie powoduje odwodnienia organizmu

Dodanie elektrolitów zmniejsza zawartość alkoholu w piwie z 4,8% do 2,3%. Jednak, jak potwierdziło to siedmiu ochotników uczestniczących w tym eksperymencie, nie wpłynęło to na smak napoju.


Naukowcy zauważyli również, że to nowe piwo powodowało trzy razy mniejsze odwodnienie organizmu niż piwo tradycyjne. Może więc można będzie niedługo wypić sporą ilość piwa, nie odwadniając się przy tym i nie cierpiąc na kaca następnego dnia.

- Możemy albo tracić czas, tłumacząc ludziom, czego nie powinni robić, albo starać się zminimalizować skutki związane z ich aktywnością towarzyską - wyjaśnia Ben Desbrow, główny autor badania. - Nasz zespół wybrał tę drugą możliwość.
   
Badanie to powinno choć trochę pocieszyć zwolenników zakrapianych wieczorów. Jednak należy je potraktować z przymrużeniem oka. Kac jest zjawiskiem złożonym, a jego przyczyny nie są do końca poznane. 

Specjaliści wiedzą, że różne substancje, takie jak etanol lub acetaldehyd, mają wpływ na te zaburzenia. Odwodnienie, powodujące spadek zawartości wody w mózgu, może być odpowiedzialne za te dolegliwości, ale nie jest z pewnością jedynym czynnikiem sprawczym.

Ten nowy napój może pomóc w uniknięciu trudnych poranków, ale nie jest niestety cudownym lekarstwem na kaca. Z drugiej strony, picie tego napoju nie zapobiegłoby wielu szkodom, które alkohol powoduje w organizmie.

Komentarze do: Australijscy naukowcy wymyślili piwo, które nie powoduje kaca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz