Szukaj

Astrocyty kontrolują generację nowych neuronów z komórek macierzystych

Podziel się
Komentarze0

Astrocyty są komórkami o wielu funkcjach w centralnym układzie nerwowym. Na przykład, kontrolują synapsy, przepływ krwi, odpowiedź mózgu na uraz nerwowy albo udar. Profesor Milos Pekny wraz ze swoim zespołem z Sahlgenska Akademy już wcześniej wykazał, że astrocyty redukują uszkodzenia tkanki mózgu po udarze.Co więcej, integracja transplantowanych nerwowych komórek macierzystych również ma większe szanse na powodzenie dzięki modulowaniu aktywności astrocytów.

W najnowszym badaniu, badacze z Sahlgenska Akademy pokazali, w jaki sposób astrocyty kontrolują nowe pokolenie neuronów w mózgu.

Prof. Pekny wyjaśnia: w mózgu, astrocyty decydują jak wiele nowych neuronów powstanie z nerwowych komórek macierzystych i jak wiele przetrwa, a następnie zostanie wcielonych do istniejącej już sieci neuronowej.


Jest to możliwe, ponieważ astrocyty wydzielają specyficzne molekuły. W grę wchodzi również nieco mniej zrozumiany proces bezpośrednich interakcji "komórka-komórka" z komórką macierzystą.

Astrocyty mają fizyczny kontakt z nerwowymi komórkami macierzystymi, a naukowcom z Sahlgenska Akademy udało się wykazać, że przesyłają one sygnał ścieżką Notch do komórek macierzystych, aby utrzymywać powstawanie nowych neuronów na niskim poziomie.

Prof. Pekny dodaje: zaczynamy rozumieć niektóre komórkowe i molekularne mechanizmy kryjące się za kontrolą neurogenezy. Neurogeneza to jeden ze składników plastyczności mózgu. Ma ona znaczenie dla procesu uczenia, jak również dla procesu zdrowienia mózgu po urazie albo udarze.

Nowe prace pozwolą być może wykorzystać tę plastyczność mózgu w terapiach przyszłości.

Komentarze do: Astrocyty kontrolują generację nowych neuronów z komórek macierzystych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz