Szukaj

Astma: walka przy pomocy grzybów?

Podziel się
Komentarze0

Tysiące maleńkich partykuł grzybowych znajdowanych w płucach astmatyków mogą oferować nowe wskazówki, które pomogą opracować nowe terapie przeciw astmie, według naukowców z Cardiff University. Badanie ukazało się w BMC Infectious Disease.Co więcej, badacze odkryli wielką liczbę cząsteczek grzybów obecnych w zdrowych płucach.

Do tej pory uważaliśmy, że płuca są sterylne, mówi dr Hugo van Woerden z Cardiff University, główny autor badania. Nasze analizy pokazały, że wielka liczba partykuł grzybów znajduje się w zdrowych ludzkich płucach.

Astmatycy mają większą liczbę tych cząsteczek w płucach, a gatunki grzybów są zupełnie inne od tych, które znajdujemy w płucach zdrowych jednostek, kontynuuje specjalista.


Badając śluz pacjentów z astmą i bez, zespół naukowców odkrył 136 gatunków grzybów – 90 bardziej powszechnych u astmatyków i 46 u ludzi zdrowych.

Dzięki tym odkryciom badacze mają nadzieję, iż uda się opracować lepsze opcje leczenia.

Van Woerden kontynuuje: ustalenie obecności grzybów w płucach chorych na astmę może otworzyć nowe pole badań.

W przyszłości, być może rutynowo będzie badać się plwocinę pacjentów w kierunku obecności grzybów,
mówi specjalista. A następnie dostosowywać terapię do profilu tych cząsteczek.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy badacze z Cardiff University ustalają powiązanie między grzybami a astmą – wcześniej wykazali, że usunięcie grzybów z domów astmatyków poprawia jakość życia chorych.

Komentarze do: Astma: walka przy pomocy grzybów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz