Szukaj

Aplikacje, pomagające wykryć wstrząśnienie mózgu różnią się w swojej dokładności i użyteczności

Podziel się
Komentarze0

Niektóre aplikacje, dostępne na smartfony i tablety zawierają informacje niezbędne, by pomóc rodzicom, a także trenerom, przewidzieć, kiedy sportowiec ma wstrząs mózgu. Aplikacje te są jednak bardzo zróżnicowane, dlatego tak ważne jest, aby użytkownicy byli w stanie wybrać najlepszą dla swoich potrzeb.

Chociaż nie jest to niezbędne do rozpoznawania i zajmowania się wstrząsem, aplikacje mobilne zapewniają nowy wymiar zarządzania wstrząsem mózgu dla medycznie wyszkolonych specjalistów. Aplikacje te nie mogą jednak być postrzegane, jako rozwiązanie w stylu „zrób to sam”, informacje te powinny być wykorzystane przez sportowców z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu i ich otoczenie, jako wskazówki, że należy pilnie szukać pomocy medycznej.

Istnieje około 40 tys. aplikacji dla smartfonów i tabletów, dotyczących medycyny i opieki zdrowotnej, napisali autorzy badania. Do tej recenzji, pobrano 18 anglojęzycznych aplikacji, które powinny pomóc użytkownikom rozpoznać i ocenić kontuzje. 10 było dostępnych dla systemu Android, 16 dla iOS, a 13 można było pobrać za darmo.

Badacze porównywali informacje z każdej aplikacji do międzynarodowego standardu diagnostyki wstrząsu mózgu, zwanej Sport Concussion Assessment Tool 2.

Ocenie poddano każdą aplikację, przeznaczoną do użytkowania przez osoby inne niż pracownicy służby medycznej, w trzech obszarach, które są ważnymi markerami wstrząsu: objawy, funkcjonowanie pamięci i równowaga. W każdej dziedzinie wynik „0” oznaczał, że nie było żadnej informacji, a wynik „2”, oznaczał, że niezbędne informacje były całkowicie dostepne. Pewne aplikacje były specyficznie zaprojektowane zgodnie z normą SCAT2 i dlatego ich trafność była największa.

Aplikacja, o prostej nazwie „Wstrząs”, wersja 1.2.0 , również zdobyła dość wysokie oceny, z pełnymi objawami dla oceny funkcji pamięci- zgodnie z ustaleniami opublikowanymi w British Journal of Sports Medicine.Jednak dwie z aplikacji uzyskały zera na całej tablicy ocen.

"Myślę, że aplikacje mogą być cennym dodatkiem do narzędzi, jakie musi wykorzystać osoba, zapewniająca opiekę medyczną sportowcom", powiedziała dr Kimberly G. Harmon, która specjalizuje się w medycynie sportowej na University of Washington w Seattle.

Choć Harmon używa mobilnych aplikacji i wierzy, że może to być przydatne dla rodziców, trenerów i szkoły, zauważyła, że mają one swoje ograniczenia. Aplikacje "nie zastępują oceny przez lekarza przeszkolonego w zakresie oceny i zarządzania wstrząsem mózgu ", powiedziała.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Aplikacje, pomagające wykryć wstrząśnienie mózgu różnią się w swojej dokładności i użyteczności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz