Szukaj

Alkoholizm: przewidzieć ryzyko przed 5 rokiem życia?

Podziel się
Komentarze0

Dużo mówi się o alkoholizmie dorosłych, rodziców i nastolatków, ale często się zapomina o dzieciach, które żyją z uzależnionym rodzicem lub krewnym. Na ten delikatny temat, powszechnie raczej pomijany, nowych informacji dostarcza badanie naukowców z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.Prace opublikował magazyn Alcoholism: Clinical & Experimental Research. Okazuje się, że pewna podatność na nadmierną konsumpcję alkoholu i na alkoholizm może pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie.

Badaniem kierowali Danielle M. Dick i Kenneth S. Kendler (Virginia Commonwealth University, USA), którzy postanowili ocenić wpływ osobowości dziecka na jego późniejszą konsumpcję alkoholu.

Uważają oni, iż można na podstawie temperamentu dziecka w wieku 5 lat, przewidzieć jego późniejsze zachowania w stosunku do alkoholu po 15 roku życia.

Prof. Dick mówi: - Większość naukowców studiujących uzależnienie od alkoholu zaczyna badać zachowania w wieku nastoletnim, czyli w okresie pierwszych doświadczeń. My postanowilśmy podejść do tego w inny sposób.


Wraz z brytyjskimi badaczami z School of Social and Community Medicine, University of Bristol i King's College London Institute of Psychiatry, prof. Dick postanowiła przyjrzeć się pierwszym latom życia.

Posłużyła się danymi z angielskiego badania ALSPAC (Avon Longitudinal Study of Parents and Children) na temat 6 143 dziewcząt i 6 504 chłopców, obserwowanych od 6 miesiąca do 6 roku życia.

Osobowość badanych była oceniana 6-krotnie. Oceniono również konsumpcję alkoholu po 15 roku życia.

Okazało się, że większość czynników ryzyka i protekcji przeciwko konsumpcji alkoholowej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie.

Ocena psychologiczna pokazuje, że osobowość przed 5 rokiem życia pozwala przewidzieć, jaka będzie konsumpcja alkoholu w okresie nastoletnim, nawet po przeanalizowaniu czynników takich jak problem alkoholowy rodziców czy faktory społeczno-demograficzne.

Także niektóre zaburzenia emocjonalne i behawioralne pojawiające się przed 5 rokiem życia mogą stanowić czynnik przepowiadający problematyczną konsumpcję alkoholu w wieku nastoletnim.

Komentarze do: Alkoholizm: przewidzieć ryzyko przed 5 rokiem życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz