Szukaj

Alkohol przerywa połączenia mózgowe niezbędne do kontaktów społecznych

Podziel się
Komentarze0

Upojenie alkoholowe redukuje połączenia między dwiema strefami mózgu, które pracują razem nad właściwym interpretowaniem i przetwarzaniem sygnałów społecznych, jak wynika z badania opublikowanego w Psychopharmacology.Wcześniejsze badania udowadniały, że alkohol znosi aktywność ciała migdałowatego mózgu, czyli regionu odpowiedzialnego z postrzeganie społecznych wskazówek, takich jak wyraz twarzy.

Najnowsze prace zrealizowali uczeni z University of Illinois.

Prof. K. Luan Phan mówi: - Ponieważ przetwarzanie emocjonalne zależy od ciała migdałowatego i od stref mózgu znajdujących się w korze przedczołowej, odpowiedzialnej za poznanie i modulowanie zachowań, chcieliśmy przekonać się, czy dochodzi do zmian w komunikacji między tymi regionami pod wpływem alkoholu.

Do tego celu posłużono się zdjęciami twarzy, wyrażającymi szczęście, strach i gniew albo bez emocji, oraz badaniem fMRI.


Do badania zaproszono 12 osób (2 kobiety, 10 mężczyzn), w wieku średnio 23 lata. Ludzi tych określono jako wysoko zagrożonych uzależnieniem alkoholowym.

W trakcie eksperymentu podano im napój z wysoką dawką alkoholu albo placebo. Na ekranie wyświetlano zdjęcia twarzy – 1 na górze, 2 na dole. Uczestnicy mieli określić wyraz twarzy na górnym zdjęciu, a następnie dopasować do niego zdjęcie z dołu, wyrażające tę samą emocję.

Badanie fMRI pozwoliło stwierdzić, że kiedy uczestnicy przetwarzali zdjęcia, alkohol redukował komunikację między jądrem migdałowatym a korą oczodołowo-czołową, czyli strefą kory przedczołowej, powiązaną z przetwarzaniem informacji społeczno-emocjonalnych i z podejmowaniem decyzji.

Stwierdzono także, że reakcje jądra migdałowatego na sygnały zagrożenia (gniew, strach) również były zredukowane.

Prof. Phan mówi: - Sugeruje to, że w trakcie ostrego upojenia alkoholowego emocjonalne wskazówki, takie jak sygnały zagrożenia, nie są przetwarzane w mózgu normalnie, gdyż jądro migdałowate nie odpowiada na nie, tak jak powinno.

Komentarze do: Alkohol przerywa połączenia mózgowe niezbędne do kontaktów społecznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz