Szukaj

Alkohol częściej dodaje animuszu mężczyznom niż kobietom

Podziel się
Komentarze0

Przyjęło się uważać, że spożywanie alkoholu ułatwia życie towarzyskie sprawiając, że ludzie stają się bardziej kontaktowi. Według nowego badania, silniej oddziałuje to na mężczyzn, sugerując istnienie potencjalnego czynnika ryzyka przyczyniającego się do problemu alkoholowego w tej grupie.

Alkohol i interakcje społeczne

Grupa badaczy pod przewodnictwem Catharine Fairbairn z Uniwersytetu w Pittsburghu założyła, że mężczyźni maja większe poczucie nagrodzenia siebie po spożyciu alkoholu, ale wcześniejsze badania, w których uczestnicy pili samotnie, nie przedstawiały wystarczających dowodów. W swoim nowym badaniu skupili się więc na wpływie płci i alkoholu na „emocjonalny efekt domina” – mechanizm społecznego nawiązywania kontaktu i zrozumienia.

W badaniu brało udział 720 uczestników w wieku od 21. do 28. roku życia, po 360 z każdej płci, których podzielono na trzy grupy: spożywającą napój alkoholowy (wódkę żurawinową), bezalkoholowy oraz bezalkoholowy, o którym myśleli, że zawiera alkohol. W mniejszych grupach posadzono ich przy stołach, przedstawiono sobie nawzajem i w międzyczasie podawano napoje, które mieli spożywać po równo. Nie dano im jednak instrukcji jak mają się zachowywać względem siebie, czy powinni nawiązywać ze sobą kontakt.

Zaraźliwe uśmiechy

Jako obiektywny wskaźnik niewerbalny zacieśniania więzi podczas grupowego picia wybrano zaraźliwość tzw. uśmiechów Duchenne’a, które wymagają użycia mięśni wokół ust i oczu, gdyż w odróżnieniu od innych oznak emocji są one zawsze powiązane ze szczerymi emocjami. Co więcej, da się je zidentyfikować i zmierzyć przy użyciu standaryzowanych procedur.

Eksperymenty zostały nagrane, po czym przeanalizowane przez badaczy pod kątem uśmiechów wymienianych przez uczestników. Odkryto, że alkohol znacznie zwiększał zaraźliwość uśmiechów, ale tylko w grupach składających się wyłącznie z mężczyzn; co ciekawe, wśród trzeźwych grup to kobiety uśmiechały się częściej od nich.

Jak twierdzą badacze, alkohol zakłócał procesy zwykle powstrzymujące mężczyzn przed odpowiedzią na uśmiechy innych osób, skutkując we wzroście „odwagi społecznej”. Ich zdaniem, odwzajemnianie uśmiechów wpływa pozytywnie na nastrój i kontakty społeczne, zachęcając do spożywania alkoholu. Odpowiada on bowiem na fundamentalną potrzebę przynależności i tworzenia więzi, co powoduje, że osób pijących „dla towarzystwa” nie postrzega się jako mogących mieć problem z alkoholem. Według Catharine Fairbairn, wnioski te mogą okazać się niezwykle istotne dla zrozumienia jak rozwija się uzależnienie od alkoholu.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Alkohol częściej dodaje animuszu mężczyznom niż kobietom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz