Szukaj

Akupunkturzysta bez licencji winny 16 zakażeniom HIV w Szwajcarii

Podziel się
Komentarze0

Jak podały szwajcarskie władze, przed tamtejszym sądem stanął samozwańczy uzdrowiciel, oskarżony o celowe zakażenie 16 osób wywołującym AIDS wirusem HIV. Do niektórych z zakażeń doszło ponad dekadę temu. Niezidentyfikowany mężczyzna został oskarżony przez pięcioosobową komisję sędziowską sądu okręgowego w Bern-Mittelland o celowe rozprzestrzenianie chorób u ludzi i spowodowanie poważnych uszkodzeń ciała. Maksymalna kara za te przestępstwa wynosi odpowiednio od pięciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności, podało biuro prokuratury rejonowej w Bernie, stolicy Szwajcarii.W swoim oświadczeniu urząd dodał, że większość ofiar uczęszczała do szkoły muzycznej, którą prowadził oskarżony.

Rzecznik prokuratora, Christof Scheurer dodał, że mimo braku licencji mężczyzna działał również jako akupunkturzysta, co między 2001 a 2005 rokiem miało służyć mu za pretekst do kłucia i zakażania zainfekowaną krwią niektórych z jego ofiar.

Wirus HIV przenoszony jest poprzez płyny ustrojowe, takie jak krew, nasienie lub mleko laktacyjne.

Policyjne dochodzenie wykazało, że oskarżony używał różnych wymówek, aby nakłuwać swoje ofiary, ale wciąż dokładnie nie wiadomo, jakie narzędzia stosował w tym celu.


W innych przypadkach, jak ustalili śledczy, samozwańczy uzdrowiciel  (nie będący nosicielem HIV) doprowadzał do infekcji po podaniu ofiarom napoju wywołującego omdlenie.

"Pozwany nie przyznał się do żadnego z zarzutów", dowiadujemy się z oświadczenia prokuratury.

Sprawa wyszła na jaw, gdy szpital w Bernie zaczął badać podobne przypadki zakażeń, powiązane z rzekomym uzdrowicielem.

Prokuratorzy twierdzą, że dochodzenie, rozpoczęte po złożeniu na początku 2005 roku skargi przez jedną z domniemanych ofiar, zostało wreszcie zakończone. Trwało ono latami z powodu wielu utrudnień, począwszy od zastosowania testów genetycznych w celu identyfikacji ofiar, przy jednoczesnej konieczności ochrony prywatności pacjentów.

Postępowanie prowadzone przeciwko drugiemu podejrzanemu zostało definitywnie zamknięte z powodu braku dowodów na jego udział w sprawie.

Komentarze do: Akupunkturzysta bez licencji winny 16 zakażeniom HIV w Szwajcarii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz