Szukaj

AIDS: nowy lek autoryzowany w Stanach Zjednoczonych

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja FDA, Food and Drug Administration, właśnie zatwierdziła nowy lek przeciwko AIDS. Specyfik ten to kombinacja czterech różnych molekuł, która pozwala na zażywanie leku tylko jeden raz dziennie. Stribild, bo taka jest nazwa nowego farmaceutyku, został opracowany przez firmę Gilead Science z Kalifornii.Przetestowano go na 1 400 osobach. Według uzyskanych rezultatów, lek ma być co najmniej skuteczny tak samo co dwie inne kombinacje leków.

Cztery zastosowane molekuły – 2 już znane i 2 całkiem nowe – sprawiły, że wirus HIV został sprowadzony do poziomów praktycznie niewykrywalnych u 9 na 10 pacjentów, na przestrzeni 48 tygodni.

Inne badania są jeszcze potrzebne, ponieważ testy te przeprowadzono jedynie na mężczyznach, a konieczne jest dowiedzenie się, w jaki sposób na taką terapię zareagują również kobiety.


Firma Gilead Sciences jeszcze nie otrzymała zatwierdzenia niezbędnego, aby wprowadzić swój nowy produkt na rynek europejski, kanadyjski i australijski.

Dodatkowo, lek ten, tak samo jak wiele innych przeciwko AIDS, powinien mieć ostrzeżenie, iż może być niebezpieczny dla użytkowników (uszkodzenia nerek, uszkodzenia wątroby), a nawet śmiertelny.

Firma Gilead Sciences podkreśla, iż w trakcie przeprowadzonych prób skutki uboczne, jakie zaobserwowano, były minimalne albo umiarkowane, i objawiały się przede wszystkim w postaci wymiotów albo biegunek.

Komentarze do: AIDS: nowy lek autoryzowany w Stanach Zjednoczonych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz