Szukaj

Aby zredukować ryzyko cukrzycy, po prostu wstań z krzesła

Podziel się
Komentarze0

Mniej godzin w ciągu dnia spędzonych na siedząco bądź leżąco może zredukować ryzyko cukrzycy typu II bardziej niż umiarkowane bądź żywiołowe ćwiczenia, zalecane oficjalnie. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Leicester. Opublikowali je w magazynie Diabetologia.Cukrzyca typu II pojawia się, kiedy ciało traci wrażliwość insulinę. Prowadzi to do podniesienia poziomów cukru we krwi, co wiąże się ze zniszczeniem trzustki, a na dłuższą metę - z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Czynnikami ryzyka cukrzycy typu II są otyłość, zła dieta, brak aktywności fizycznej. Aktualnie, eksperci sugerują, żeby ludzie zagrożeni chorobą ćwiczyli co najmniej 150 minut na tydzień, w sposób umiarkowany lub żywiołowy.

Ale nowe badanie pokazuje, że wystarczy zredukować czas, jaki spędzamy na siedząco (czyli ruszamy się bardzo mało albo w ogóle).

Główny autor badania, Joseph Henson, mówi: - Pokazujemy, że to właśnie interwencje skupione na siedzącym trybie życia mogą być bardziej skuteczne w prewencji cukrzycy typu II.


Naukowcy posłużyli się akcelerometrami, aby zmierzyć całkowitą aktywność fizyczną, ilość czasu spędzanego na siedząco, przerwy w czasie spędzanym na siedząco oraz umiarkowaną lub żywiołową aktywność fizyczną u 153 dorosłych znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka cukrzycy typu II.

Nawet kiedy naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki ryzyka jak poziom tkanki tłuszczowej, okazało się, że uczestnicy, którzy spędzali najwięcej czasu na siedząco, mieli znacząco gorsze poziomy markerów cukrzycy (glukoza, trójglicerydy, cholesterol HDL).

Efekt siedzącego trybu życia był bardziej znaczący niż efekt całkowitej aktywności fizycznej czy ćwiczeń fizycznych. Wyniki były takie same niezależnie od wieku uczestników, co potwierdza, że siedzenie ma taki sam szkodliwy wpływ na młodych ludzi, jak i na starszych.

Matthew Hobbs z Diabetes UK, mówi: - Znajdź sobie aktywności, które cię cieszą i które możesz wcielić w codzienną rutynę. Spacer, praca w ogrodzie, majsterkowanie, sprzątanie w domu, zabawa z psem. Wstań z krzesła.

Komentarze do: Aby zredukować ryzyko cukrzycy, po prostu wstań z krzesła

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz