Szukaj

Polakom przeszkadza nieświeży oddech

Podziel się
Komentarze2

Na całym świecie, prawie 30 proc. ludzi boryka się z problemem nieświeżego oddechu. W Polsce ponad 60 proc. Jest to kłopot uciążliwy, jednak często prosty do rozwiązania. –Najczęściej, źródło problemu tkwi w uzębieniu i naszej diecie– mówi dr Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i  Stomatologii EstetycznejKlinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej z Katowic, przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że ponad połowa Polaków, styka się z kłopotem nieświeżego oddechu. Na pytanie „Czy zetknąłeś się z problemem nieświeżego oddechu”, twierdząco odpowiedziało 62 proc. ankietowanych.  Dla 87 proc. z nich, jest to bardzo uciążliwe. 13 proc. ankietowanych nie przejmuje się nieprzyjemnym zapachem z ust.

Według badań OBOP-u, dotyczących opinii kobiet, o cechach świadczących o małej atrakcyjności seksualnej mężczyzn, najbardziej odpychający jest dla kobiet nieświeży oddech - aż 50% ankietowanych zaznaczyło taką odpowiedź.

Nieświeży oddech może być nawet przeszkodą w znalezieniu pracy. Wiadomo, że dla rekruterów najbardziej liczą się kompetencje, jednak nie mniej ważne jest pierwsze wrażenie. - Spotkałam się kiedyś z przypadkiem, kiedy kandydat nie został przyjęty na stanowisko  przedstawiciela handlowego, z powodu nieświeżego oddechu. Dla wielu pracodawców jest to bardzo ważna kwestia - przyznaje Natalia Tomasiewicz ekspert ds. rekrutacji, z agencji pracy tymczasowej Work Express.

Czosnek we krwi

Nieprzyjemny zapach z ust, nazywany również halitozą, w prawie 90 proc. spowodowany jest problemami stomatologicznymi.  - Za nieświeży oddech odpowiedzialne są bakterie gram-ujemne, beztlenowe znajdujące się w jamie ustnej. Podczas fermentacji związków odżywczych zawartych w pożywieniu wydzielają one m.in. lotne związki siarki, które odczuwamy jako nieprzyjemny zapach–mówi dr Roman Borczyk, z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. 


Jeśli planujemy jakieś spotkanie biznesowe, rozmowę kwalifikacyjną, albo randkę, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z jedzenia cebuli i czosnku. Nieprzyjemny zapach, będzie się utrzymywał przez kilka godzin i nie zwalczy go ani pasta, ani guma do żucia. -Zawarte w czosnku i cebuli lotne związki siarki oraz allicyna o charakterystycznym zapachu, podczas trawienia przenikają do krwi, a wraz z nią przedostają się do płuc i są wyczuwane w wydychanym powietrzu przez wiele godzin - mówi stomatolog,  dr Roman Borczyk.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie przedłużyć świeżość oddechu.

Oprócz płynów do płukania ust i powszechnych gum do żucia można stosować spreje, tabletki do ssania, cukierki itp. Jednak tego typu rozwiązania mają krótkotrwałe działanie, odświeżają oddech na około 2 godziny.  Poza tym należy mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju gumy do żucia czy cukierki miętowe tylko maskują nieprzyjemny zapach, ale nie zwalczają przyczyny problemu. Podobny efekt można uzyskać jedząc jakikolwiek posiłek (oczywiście bez cebuli czy czosnku), co również eliminuje przykry zapach z ust na około 2 godziny. Aby utrzymać świeży oddech, możemy żuć zioła: natkę pietruszki, koperek, bazylię, miętę, ziarna kopru włoskiego, anyżku, kminku, goździki. Możemy również ratować się pastylkami chlorofilowymi, które kupuje się w aptece bez recepty. -Problem nieświeżego oddechu jest indywidualny i najpierw należy ustalić jego przyczynę, by móc z nim walczyć w odpowiedni sposób-twierdzi dr Roman Borczyk. 

Profilaktyka pomoże

Często, aby uporać się z tym problemem, wystarczy dbać o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów.  Regularne usuwanie kamienia i osadu jest ważne dla zachowania świeżego oddechu.  Osad i kamień nazębny powinny być regularnie usuwane przez higienistkę stomatologiczną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem (m.in. ultradźwiękami) pozwalającym dokładnie oczyścić powierzchnię zębów z bakterii, które namnażają się w osadzie nazębnym i przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia, co jest główną przyczyną przykrego zapachu z ust.

-Po zabiegu zęby badane są specjalistycznym laserem diagnostycznym, który wykrywa początkowe stadium próchnicy. Profesjonalne czyszczenie zębów powinno być wykonywane przynajmniej raz na pół roku. Regularne wizyty w gabinecie higienistki pozwalają chronić zęby i dziąsła przed schorzeniami, które często są przyczyną nieświeżego oddechu - mówi dr Roman Borczyk.

Komentarze do: Polakom przeszkadza nieświeży oddech (2)

JakubR
JakubR 28-12-2010 21:38

Brzydki oddech!

2

! - Znalazłem skuteczny sposób i wyleczyłem się rok temu z tej wstydliwej dolegliwości, na początku jako objaw miałem tylko przykry zapach z ust po kilku latach doszedł ohydny biały nalot na języku oraz nieżyt nosa i brz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze