Szukaj

Paznokcie a zdrowie - rozwój i starzenie się paznokci

Podziel się
Komentarze0

Być może ciężko uwierzyć, ale to właśnie na paznokciach odbija się całe nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Łatwo zauważyć, że pracodawcy często patrzą na paznokcie swoich nowych pracowników, ponieważ dzięki temu rozpoznają jak radzą sobie oni ze stresem. Co więcej paznokcie pokazują czy dana osoba dba o siebie i czy jest skrupulatna w wykonywaniu obowiązków.

Paznokcie a zdrowie - rozwój i starzenie się paznokci


Jak zbudowane są paznokcie?

Paznokcie zbudowane są z kreatyny, która jest również w skórze i we włosach. W skład kreatyny wchodzi siarka i to właśnie ona sprawia, że paznokcie są twarde i wytrzymałe. Dzięki obumarłym komórkom zawartych w paznokciach nie odczuwamy bólu podczas ich obcinania, lub piłowania. Co więcej, bardzo szybko się regenerują i składają z pięciu części:

  1. Płytka paznokciowa,
  2. Skórka,
  3. Półksiężyc,
  4. Łożysko paznokciowe,
  5. Kość.
Jak rozwijają się paznokcie?

Tak jak my się zmieniamy i starzejmy, tak samo dzieje się z paznokciami. Są one bardzo podatne na czynniki zewnętrzne i reagują często podobnie jak nasza skóra. Istnieje pięć etapów przez które przechodzimy w życiu, a wraz z nami nasze paznokcie.

Niemowlęctwo a rozwój paznokci

Jest to pierwszy etap rozwoju paznokci. Zaczynają się one pojawiać ok. dwunastego tygodnia rozwoju płodu. Po porodzie rosną one bardzo szybko, dlatego w tym czasie należy je dosyć często przycinać. Należy pamiętać, że dziecko powinno mieć paznokcie u rąk zaokrąglone, a u nóg proste, aby uniknąć sytuacji w której dojdzie do wrastania paznokcia.

Dzieciństwo a rozwój paznokci

W tym okresie paznokcie również szybko rosną i niemal wcale nie występują żadne schorzenia. Jak twierdzą lekarze, może być to spowodowane właśnie szybkością rośnięcia paznokci, gdyż nie zdążą one się wówczas zainfekować. Na tym etapie częstym zjawiskiem jest obgryzanie paznokci. Podobno związane jest to ze stresem, jednak naukowcy starają się odnaleźć przyczynę, dlatego to właśnie stres powoduje zjawisko obgryzania paznokci. Rodzice próbują oduczyć swoje pociechy tego nawyku stosując specjalny lakier o gorzkim smaku, albo zakładając dzieciom rękawiczki. Warto próbować wszystkich sposobów, ponieważ obgryzane paznokcie są bardziej podatne na infekcje. W tym wieku często przytrafiają się również wszelkie skaleczenia paznokci. Objawiać się mogą one białymi albo granatowymi plamkami pod płytką. W przypadku tych drugich warto skonsultować się z lekarzem. Popularna jest także drożdżyca. Pojawia się ona jeśli dziecko przyzwyczajone jest do ssania kciuka. To nieustanne moczenie palca jest wprost wymarzoną sytuacją dla rozwoju drożdżaków. Stosuje się wówczas leki przeciwgrzybiczne.


Rozwój paznokci w okresie dojrzewania

W tym czasie u większości dziewczyn nie zauważa się wzrostu czy zmian w paznokciach. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, co nasze dziecko je, gdyż nastolatki bardzo często popadają w tym wieku w fobię odchudzania, co destruktywnie wpływa nie tylko na paznokcie, ale ogólny stan i gospodarkę organizmu. Brakuje witamin i minerałów potrzebnych do właściwego funkcjonowania i w efekcie paznokcie stają się bardzo cienkie i łamliwe. Osoby stosujące zróżnicowaną i bogatą w witaminy dietę, także mogą mieć problemy z paznokciami. Wykazano jednak, że spożywanie biotyny w takiej sytuacji pomoże wzmocnić nasze paznokcie.


W okresie dojrzewania należy również uważać na zabiegi manikiuru, ponieważ gdy zbyt głęboko wytniemy skórki może dość do różnych infekcji i wysuszenia. Warto więc wybrać się do osoby doświadczonej, która pokaże, jak prawidłowo pielęgnować paznokcie, by były piękne i zdrowe.

W tym okresie zaobserwowano częste wrastanie paznokcia. Spowodowane jest to prawdopodobnie zwiększoną aktywnością fizyczną. Niewątpliwie warto w takiej sytuacji wybrać się do lekarza w celu konsultacji i porady.

Dojrzałość - początek starzenia się paznokci

Od dwudziestego do czterdziestego roku życia nasze paznokcie mają znacznie wydłużony proces odnowy. To spowodować może, że staną się one twarde, szorstkie, a czasem nawet pojawią się bruzdy na płytce. Jest to jednak naturalny proces starzenia się płytki paznokcia.

W tym okresie znaczny wzrost paznokci następuje w trakcie menstruacji i podczas ciąży. Lekarze nie końca są pewni, czym jest to spowodowane, jednak przypuszczają, że prawdopodobnie tak działa na paznokcie podwyższony poziom estrogenu.

Problemy z paznokciami po menopauzie

Kiedy przekroczymy już magiczną pięćdziesiątkę, cykl odnowy paznokcia również jest wydłużony
i tak jak we wcześniejszym okresie, paznokcie nadal utrzymują się twarde, szorstkie a czasem pojawiają się bruzdy. Owe bruzdy można porównać do zmarszczek, gdyż tak jak starzeje się nasza skóra, takiemu samemu procesowi poddane są paznokcie.

Czas ten pokazuje także nasze wcześniejsze dbanie o paznokcie. Wychodzi wówczas palenie papierosów, które powoduje przebarwienia płytki. Paznokcie u osób palących są zażółcone, właśnie przez trujące substancje znajdujące się w papierosach.

W tym wieku nasze paznokcie zaczynają się kruszyć i łamać, ale jest to po prostu wynik naturalnego procesu. Należy jednak wspomagać płytkę wszelkimi odżywkami i preparatami poleconymi przez specjalistów.

Etapów rozwoju i starzenia się paznokci nie jesteśmy w stanie zahamować. Nie wynaleziono jeszcze eliksiru młodości, niewątpliwie jednak zdrowa i bogata w witaminy dieta i odpowiednia pielęgnacja całego ciała i paznokci pozwoli nam na dłużej cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem.

Autor:
Sara Guzik

Komentarze do: Paznokcie a zdrowie - rozwój i starzenie się paznokci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz