Szukaj

Kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne, ze względu na swoje właściwości, są dziś najchętniej kupowanymi kosmetykami. Zostały wprowadzone na rynek w połowie lat siedemdziesiątych przez amerykańską firmę Bare Escentuals i od razu podbiły serca kobiet. Kosmetyki mineralne są doceniane głównie przez posiadaczki cer problematycznych, z uwagi na to, że nie blokują dostępu powietrza do skóry oraz nie powodują podrażnień.

Kosmetyki mineralne

Można powiedzieć, że kosmetyki mineralne działają w pewien sposób leczniczo na cerę. Widocznie przyspieszają gojenie podrażnień, regenerują i odżywiają wymagająca skórę twarzy. Dlatego są najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla pań, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, na trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, egzemę, posiadają bardzo tłustą cerę lub zmagają się z innymi problemami skórnymi.

Kosmetyki mineralne a kosmetyki tradycyjne

Kosmetyki mineralne, wbrew pozorom, nie różnią się, aż tak bardzo od tradycyjnej kolorówki. Konwencjonalne kosmetyki zawierają wiele takich samych składników, jak ich mineralne odpowiedniki. Nie chodzi tutaj o to, co dodatkowo jest dodawane do kosmetyków mineralnych, ale o to, czego właśnie nie zawierają. Mowa o olejach mineralnych (wbrew nazwie nie maja nic wspólnego z mineralnymi kosmetykami), sztucznych barwnikach, parabenach oraz o różnego rodzaju konserwantach. To właśnie te substancje, będące niestety podstawowymi składnikami konwencjonalnych kosmetyków, są najczęściej odpowiedzialne za reakcje alergiczne, podrażnienia i powstawanie na skórze niedoskonałości.

Główna cechą charakterystyczną kosmetyków mineralnych jest ich sucha, proszkowa konsystencja. Kosmetyki te to nic innego, jak dokładnie oczyszczone i zmielone minerały, do których dodaje się naturalne pigmenty w celu uzyskania pożądanego koloru. Dzięki temu, że ich składniki nie są suche, kosmetyki mineralne mają bardzo długo okres ważności. W Stanach Zjednoczonych uznaje się nawet, że okres ich przydatności jest bezterminowy. Polskie prawo nakazuje jednak producentom, aby określali czas, w jakim powinien być zużyty dany kosmetyk - stosowane u nas terminy przydatności to 2, 5 lub 10 lat.

Obecnie producenci mają do zaoferowania znacznie więcej kosmetyków mineralnych, niż kiedyś. Na rynku, oprócz podkładów i pudrów dostępne są również róże, bronzery, cienie do powiek, pudry rozświetlające, korektory oraz szminki.

Kosmetyki mineralne - podstawowe składniki

Jak już wcześniej wspomniano składniki kosmetyków mineralnych to drobno zmielone i oczyszczone minerały. Nie należy się jednak spodziewać, że w celach kosmetycznych są wydobywane w kopalniach - wytwarza się je w sterylnych, laboratoryjnych warunkach.

Głównymi składnikami kosmetyków mineralnych są:

Mika

Jeden z podstawowych komponentów, będący wypełniaczem mineralnym. Jest otrzymywana z serycytu, glinokrzemu z grupy mik. Występuje w wielu rodzajach, od perłowego do prawie całkiem matowego. Dzięki swojej aksamitnej konsystencji puder z zawartością miki jest lekki i dobrze się rozprowadza.

Talk

Do niedawna to właśnie talk, ze względu na obecność ewentualnych zanieczyszczeń, był obwiniany za zapychanie porów skóry i powstawanie niedoskonałości. Jednak dzięki nowoczesnemu wytwarzaniu talk jest teraz tak czysty, że znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale też podczas produkcji środków farmaceutycznych.

Talk to chyba najczęściej używana substancja w kosmetykach mineralnych. Jest niezwykle miękkim minerałem. W naturalnej postaci można go nawet ciąć za pomocą zwykłego noża. Jedną z jego charakterystycznych cech jest to, że rozjaśnia kolory, ale nie powoduje ich blaknięcia, a wręcz przeciwnie, sprawia, że zyskują na intensywności. Dzięki temu talk jest częstym składnikiem różów do policzków oraz cieni do powiek.

Kaolin

To niesamowicie miękka i delikatna glinka, bogata w sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak krzem, cynk, żelazo, wapń i glin. Z powodu swoich cennych właściwości kaolin jest wykorzystywany w kosmetyce od wielu lat. Bardzo dobrze absorbuje sebum i działa ściągająco na pory skóry, przez co jest dodawany do kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej i mieszanej.

Krzemionka

Ze względu na swoje właściwości jest często dodawana do kosmetyków, zarówno mineralnych, jaki i tradycyjnych. Jej pylista konsystencja sprawia, że produkty z dodatkiem krzemionki bardzo dobrze się rozprowadzają i nadają skórze jedwabistą gładkość. Osoby z cerą suchą powinny jednak zwracać uwagę na użytą w kosmetyku ilość tego składnika, bo w nadmiarze krzemionka może przesuszać skórę.

Puder ryżowy

mimo, że jest to składnik pochodzenia organicznego, to stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych wypełniaczy kosmetyków mineralnych. Jest bardzo lekki, o jedwabistej konsystencji. Puder ryżowy ma silne działanie matujące i utrwalające makijaż. Może czasem lekko bielić skórę, jednak jest to cech całkowicie indywidualna, zależna od typu cery. Na ogół jednak, po użyciu, staje się transparentny.

Zalety kosmetyków mineralnych

Kosmetyki mineralne zawierają dwutlenek tytanu i tlenku cynku, które są naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Jednak należy pamiętać, że w przypadku dłuższego przebywania na słońcu, pod makijaż należy nałożyć krem z odpowiednim faktorem ochronnym.

Dzięki zawartości dużej ilości minerałów, kosmetyki mineralne łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie niewielkich ran i zapobiegają powstawaniu niedoskonałości skóry. Ponadto, żaden pyłek mineralny nie ma prawa wywołać reakcji alergicznej, ani podrażnić skóry. Jeżeli jednak wystąpi jakieś alergia, zaczerwienienia bądź świąd oznacza to, że coś z kosmetykiem jest nie tak. Wówczas należy dokładniej przyjrzeć się jego składowi i sprawdzić, czy komponenty faktycznie są w 100% mineralne.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Kosmetyki mineralne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz