Szukaj

Zimne aglutyniny

Zimne aglutyniny -

to przeciwciała występujące w osoczu krwi, klasy IgM. Przeciwciała te wykazują zdolność do zlepiania niepożądanych cząsteczek w osoczu krwi i usuwania ich. Zimne aglutyniny najlepiej wiążą takie niepożądane substancje (aglutynogeny) w temperaturze 4-22 st. C.

Jeżeli badania osocza krwi wykażą wzrost liczby przeciwciał Igm, może to świadczyć o bardzo poważnej chorobie.
Choroby na które możesz cierpieć, jeżeli podskoczył poziom Igm :

  • Borelioza - jest chorobą przenoszoną głównie przez kleszcze. Jej objawami są zwykle charakterystyczny rumień, gorączka, bóle głowy, osłabienie. Choroba jest bardzo niebezpieczna, początkowe objawy ustępują bowiem po około 3 miesiącach i choroba rozwija się powoli do postaci rozsianej u chorego. Po pewnym czasie (nawet kilku latach) od zakażenia niektóre osoby zapadają na zanikowe zapalenie skóry, zapalenie stawów lub zapalenie mięśnia sercowego. Chorobę można jednak skutecznie leczyć za pomocą antybiotyków, takich jak na przykład penicylina.
  • Toksoplazmoza - jest to chorba pasożytnicza przenoszona przez zwierzęta (m.in. koty, świnie, szczury). Uludzi objawia się przez powiększenie węzłów chłonnych, gorączkę, zapalenie mózgu i opon mózgowych, obajwy grypopodobne i bóle stawów. Istnieje również odmiana wrodzona. Jeżeli matka w trakcie ciąży jest zarażona chorobą, u dziecka wystąpić mogą małogłowie, wodogłowie, zapalenie siatkówki, zapalenie naczyniówki, zwapnienie śródmózgowe, opóźnienie rozwoju umysłowego, małopłytkowość, czy zapalenie mięśnia sercowego. Leczenie w przypadku choroby nabytej drogą pokarmową obejmuje stosowanie kuracji antybiotykowej. Niestety uszkodzenia spowodowane przez chorobę u noworodków nie są odwracalne, matki zakażone mogą przyjmować spiromycynę, aby zatrzymać postęp choroby.
  • Marskość wątroby - polega na postępującym włóknieniu komórek wątrobowych. Narząd o zwłóknionych tkankach nie nadaje się dłużej do pełnienia podstawowych funkcji metabolicznych. Wśród objawów wyszczególnia się utratę apetytu, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, utratę masy ciała. Choroba jest nieuleczalna, a wywołane przez nią zmiany nieodwracalne. Dla pacjentów chorych na marskość wątroby jedynym wyjściem jest przeszczep, można też spowolnić postępowi choroby poprzez stosowanie odpowiednich leków.

Opracowała: Paulina Wójcik

Komentarze do: Zimne aglutyniny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz