Szukaj

Czy stan ducha wpływa na zdrowie?

Podziel się
Komentarze0

Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby? Takie pytanie przede wszystkim postawiono uczestnikom międzynarodowej ankiety EuroRSCG, którą przedstawia francuski magazyn Le Figaro. Badanie przeprowadziła agencja BETC.Marianne Huresel, przewodnicząca BETC, wyjaśnia: regularnie przeprowadzamy tego typu badania, aby ocenić wielkie transformacje zachodzące w społeczeństwach. Chcemy dowiedzieć się w jaki sposób transformacje te wpływają na życie zwykłych ludzi. Ostatnia ankieta dotyczyła więc kwestii zdrowia oraz naszej indywidualnej odpowiedzialności za jego stan.

Badanie zostało przeprowadzone w dziewiętnastu krajach na świecie, między innymi we Francji i w Stanach Zjednoczonych.

Jakie są rezultaty? Na pytanie "Czy obawiasz się, że staniesz się ciężarem dla innych?", 41% Francuzów odpowiada twierdząco (o 4% więcej niż średnia dla uczestników w innych krajach). Z kolei, na pytanie „Czy uważasz, że możemy generalnie kontrolować choroby, które nas dotykają?”, 41% Francuzów odpowiada twierdząco (56% pozostali).


Co jeszcze ciekawsze, w porównaniu do uczestników w innych krajach, dwa razy mniej Francuzów wierzy, że jesteśmy odpowiedzialni za pojawienie się raka, choroby umysłowej, czy też jeszcze choroby przenoszonej drogłą płciową! Inny przykład: otyłość. 56% Francuzów uważa, że możemy mieć kontrolę nad pojawianiem się otyłości (tak samo uważa 80% osób w Stanach Zjednoczonych, a 71% ogólnie).


Jeżeli zaś chodzi o siłę oddziaływania ducha na ciało, dwie osoby na trzy w to wierzą, jeżeli chodzi o średnią dla wszystkich uczestników ankiety. We Francji natomiast, przekonanie to podziela zaledwie 39% sondowanych.

Ciało i dusza tworzą jedność?

Catherine Adler, onkopsycholog z Issy-les-Moulineaux, która działa w stowarzyszeniu Etincelle (opiekującym się kobietami, które przeżyły raka), stwierdza: dla mnie jest to dziwne, że tak mało Francuzów w to wierzy. Ciało i dusza tworzą jedność. Uzupełniają się. Zmęczenie psychiczne towarzyszy zmęczeniu fizycznemu. I na odwrót. Czy siła ducha może nas uzdrowić? Na pewno może mieć korzystne działanie na ciało, ale mówienie o uzdrowieniu ciała jest nieco na wyrost.

Tak samo ostrożnie wypowiada się profesor Yves Agid, neurolog i współzałożyciel instytutu mózgu i rdzenia kręgowego (Institut du cerveau et de la moelle épinière) w Paryżu: trzeba na wszystko patrzeć ogólnie. I na pewno unikać wprowadzania błędnych doktryn, ideologii oraz systemów duchowości. Co nie zmienia faktu, że wysiłek fizyczny jest dobry dla umysłu, tak samo jak i ćwiczenia umysłowe. Wszystko łączy się ze sobą.

Komentarze do: Czy stan ducha wpływa na zdrowie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz