Szukaj

Zbyt szybkie wybaczanie partnerowi może mieć negatywne konsekwencje

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania mają na celu lepsze zrozumienie dlaczego jedne związki odnoszą sukcesy, a inne się rozpadają, oraz jak jakość relacji wpływa na nasze zdrowie fizyczne. W ostatnich latach modna stała się psychologia pozytywna, która obiecała, że przebaczeniem, optymizmem, dobrocią i myśleniem pozytywnym można poprawić sytuację w swoim związku, nawet po poważnym konflikcie.Ale James McNulty z Florida State University, zagłębiając się w temat pozytywnej psychologii, zauważył zupełnie inną tendencję.

McNulty postanowił rozpatrzyć potencjalne koszty pozytywnej psychologii. Analizując ostatnie badania stwierdził, że przebaczanie w małżeństwie może wywierać mimowolne negatywne skutki.

Chyba każdy, będąc w związku, doświadczył ze strony swojego towarzysza życia popełnienia błędu, przekroczenia pewnych granic, złamania zasad. Na przykład, partner może nie zapewniać bezpieczeństwa, wsparcia, być nieodpowiedzialny finansowo bądź niewierny, mówi McNulty, który przedstawił w Orlando swoje wyniki badań na dorocznym zjeździe APA.

Gdy te wydarzenia nastąpią, musimy podjąć decyzję  czy powinniśmy się gniewać czy wybaczyć.

Jego badania pokazują, że różnorodność czynników może komplikować skuteczność przebaczenia, w tym poziom odpowiedzialności partnera oraz powaga i częstotliwość naruszenia.


Świadomość, że partner wybaczył sprawia, że osoby dobre, mniej kłótliwe mają mniejsze predyspozycje do tego, by ponownie skrzywdzić, natomiast są ludzie, którzy mogą zranić po raz drugi, twierdzi McNulty.


Co więcej, gniew może pełnić ważną rolę jak znak dawany partnerowi, że jego zachowanie jest niedopuszczalne. Jeśli partner robi coś w kierunku rozwiązania problemu, przez chwilowy gniew i odmowę wybaczenia można doświadczyć długoterminowych korzyści.

Te badania sugerują,  by ludzie byli elastyczni w metodach rozwiązywania problemów, które nieuchronnie pojawią się w czasie trwania ich związku, mówi McNulty. Nie ma jednego cudownego lekarstwa na udany związek. Konsekwencje każdej decyzji, którą podejmujemy, zależą od okoliczności, które dotyczą tej decyzji.

Psycholodzy od dekad wiedzą, że bliskie relacje z ludźmi są kluczowe dla zdrowia i pomyślności człowieka. Jednakże nie zostało to do końca zrozumiane. Ostatnie badania pokazują, że relacje w związku mogą mieć wpływ na ciążę, wady wrodzone, nowotwory i choroby chroniczne.

Wiemy, że posiadanie dobrych stosunków z otoczeniem i społeczne zintegrowanie jest związane z redukcją ryzyka śmiertelności, mówi Paula Pietromonaco z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst. Nasze badania wynikają z teorii przywiązania, która wskazuje, że jest jedna osoba, która może przywrócić człowiekowi komfort psychiczny, gdy jest on przygnębiony lub przerażony.

U dorosłych jest to często romantyczny partner lub małżonek. Partnerzy są szczególnie ważni przed stresującym wydarzeniem, ponieważ potrafią uspokoić osobę, która doświadcza cierpienia i sprawić, by osoba ta czuła się lepiej. Pietromonaco powiedziała, że nauki badające relacje partnerskie, jeśli chcą przewidywać zdrowie fizyczne i emocjonalne osób w związkach, muszą patrzeć na oczekiwania, przekonania i doświadczenia obu partnerów.

Komentarze do: Zbyt szybkie wybaczanie partnerowi może mieć negatywne konsekwencje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz