Szukaj

Zatańcz tango, a zwalczysz depresję, a nawet psychozę!

Podziel się
Komentarze0

Szpitale w Argentynie uciekają się do wielce nietypowej terapii, aby pomóc ludziom dotkniętym chorobą umysłową. Pacjenci uczą się tańczyć tango. Liderem w tej terapii jest przede wszystkim szpital psychiatryczny Borda.Koordynatorka warsztatu tango, Silvina Perl, mówi: magia tego tańca, narodzonego pod koniec XIX wieku w biednych dzielnicach Buenos Aires i Montevideo, pomaga lepiej leczyć chorych na choroby umysłowe. To fakt objęcia kogoś ramionami sprawia, że tango jest takie niezwykłe, tworzące rodzaj relacji miłosnej.

Aby było to możliwe, kobiety-wolontariuszki regularnie chodzą do szpitala, aby nauczyć tańca 20 pacjentów płci męskiej. Chorzy powoli idą do przodu, stawiając pierwsze kroki w spokojnej atmosferze.

Tango oczywiście, samo w sobie nie leczy. Ale przez godzinę tańca pacjenci nie mają halucynacji, ponieważ muszą się koncentrować na krokach w tańcu.


Silvina Perl dorzuca: leczymy psychozę za pomocą tango, ponieważ ten taniec stanowi język, który zmusza chorego do nawiązywania relacji z drugą osobą.

Poza tym, terapia ta nie jest stosowana jedynie u chorych dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.

Szpital publiczny Ramos Mejia w Buenos Aires proponuje taniec także emerytom w celu zwalczanie depresji, poczucia pustki i samotności grożących szczególnie tym, którzy przed emeryturą prowadzili życie niezwykle aktywne.

Bezczynność zagraża świeżo upieczonym emerytom, a tango pozwala im odzyskać natychmiast aktywne życie społeczne, mówi Alba Baboni, przełożona warsztatu tańca.

Żeby jednak tańczyć tango, trzeba mieć parę. Nie ma tańca bez drugiej osoby i bez koordynacji, mówi Silvina Perl. I to właśnie dzięki tym cechom taniec ten ma działanie terapeutyczne. Zaskakujące jest obserwować, z jaką naturalnością nasi chorzy nagle wychodzą do drugiej osoby, szukają jej. Aby móc tańczyć, opuszczają swój własny świat i otwierają się na ten, który ich otacza.

Warsztaty odbywają się w specjalnie do tego wyodrębnionej sali w szpitalu Ramos Mejia, nazwanej nazwiskiem słynnego kompozytora muzyki tango Carlosa Gardela.

Komentarze do: Zatańcz tango, a zwalczysz depresję, a nawet psychozę!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz