Szukaj

Zaburzenia dwubiegunowe związane z ryzykiem wczesnego zgonu

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie pokazuje, że ludzie cierpiący na zaburzenia dwubiegunowe są bardziej zagrożeni zgonem z wielu przyczyn, a także umierają prawie dekadę wcześniej, niż osoby bez tej choroby psychicznej. Badania ukazały się w JAMA Psychiatry. Zaburzenia biegunowe charakteryzują się ekstremalnymi zmianami nastroju i poziomów energii, od głębokiej depresji do maniakalnej wręcz werwy.Eksperci w obliczu najnowszych odkryć mówią, iż badanie to świetnie pokazuje, jak bardzo mało są jeszcze poznane skutki tej ciężkiej choroby psychicznej.

Ocenia się, że od 1 do 5% światowej populacji cierpi na zaburzenia dwubiegunowe.

Dr David Kupfer, niezwiązany z tym badaniem, mówi: - Ludzie ci umierają nie tylko w wyniku samobójstw. To nie jest przyczyna większej śmiertelności w tej populacji.

Wcześniejsze badania pokazały, że ludzie z zaburzeniami biegunowymi umierają wcześniej z powodu choroby serca i samobójstw. Nowe badanie, które przeprowadził dr Casey Crump z Stanford University w USA, przyjrzało się danym na temat 6 600 000 dorosłych żyjących w Szwecji, w okresie od 2003 do 2009.


Spośród nich 6 618 osób miało zaburzenia dwubiegunowe. We wspomnianym okresie, ludzie z tą chorobą psychiczną umierali ok. 9 lat młodsi niż ludzie w populacji ogólnej.

Proporcja zgonów z jakiejkolwiek przyczyny – ok. 14 śmierci na 1 000 ludzi w populacji ogólnej każdego roku – pośród ludzi z zaburzeniami dwubiegunowymi była dwukrotnie większa.

Samobójstwo to główna przyczyna zgonu pośród tych osób: chore kobiety były 10 razy bardziej zagrożone śmiercią z własnej ręki niż kobiety zdrowe, a mężczyźni 9 razy bardziej.

Ale osoby z zaburzeniami dwubiegunowymi są także bardziej zagrożone zgonem z powodu choroby serca, POChP, cukrzycy, grypy i zapalenia płuc.

Jednakże osoby, które wiedziały, że cierpiały na tę chorobę psychiczną, miały proporcję zgonów podobną do proporcji dla populacji generalnej. Naukowcy sugerują teraz, że właściwa diagnoza lekarska i leczenie mogą skutecznie obniżać poziomy śmiertelności pośród pacjentów chorych na zaburzenia dwubiegunowe.

Komentarze do: Zaburzenia dwubiegunowe związane z ryzykiem wczesnego zgonu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz