Szukaj

Wykryto zależność między trybem życia a zadowoleniem z życia miłosnego

Podziel się
Komentarze0

Osoby regularnie uczęszczające do kościoła oraz małżeństwa są najbardziej zadowolone ze swojego życia miłosnego. To samo odnosi się do osób, które są obecnie zakochane lub doświadczają zaangażowania i pożądania seksualnego ze strony swoich partnerów- mówią Feliks Neto i Maria da Conceição Pinto z Universidade do Porto w Portugalii. Ich badania, opublikowane w czasopiśmie Springer's journal Applied Research in Quality of Life, analizują czynniki wpływające na zadowolenia z życia uczuciowego w okresie całego dorosłego życia.

Skala Zadowolenia z Życia Uczuciowego

Naukowcy utożsamili miłość z pragnieniem rozpoczęcia, utrzymania lub rozszerzenia bliskiego, zażyłego i ciągłego kontaktu z drugą osobą. Z kolei zadowolenie z życia miłosnego jest czysto subiektywne- podsumowuje ono poziom rzeczywistego zadowolenia z miłości. W celu zbadania czynników, które wpływają na jego poziom w różnych grupach wiekowych, 1284 portugalskich kobiet i mężczyzn w wieku 18-90 lat zostało poproszonych o ocenę konkretnych aspektów własnego życia uczuciowego za pomocą Skali Zadowolenia z Życia Uczuciowego.

Co nas uszczęśliwia?

Neto i Pinto stwierdzili, że kombinacja czynników, takich jak wiek, zaangażowanie religijne, stan cywilny i styl miłości (np. manipulacja lub zabawa), wpływają na zadowolenie z życia uczuciowego. Utworzono trzy grupy wiekowe: młodzi dorośli (od 18 do 30 lat), dorośli (31 do 59 lat) oraz osoby starsze (60 do 90 lat). W porównaniu starszych grup wiekowych, ci po 60 okazali się mniej zadowoleni z życia uczuciowego niż osoby w wieku 31-59 lat: z wiekiem zadowolenie z życia uczuciowego traci na ważności. Odkryto, że na poziom zadowolenia wpływa nie tyle edukacja, co zaangażowanie religijne. Stwierdzenie, że wierzący i regularnie chodzący do kościoła wyrażają się pozytywnie o swoim życiu w związku, jest zgodne z wcześniejszymi badaniami, które kojarzą zaangażowanie religijne z poprawą zdrowia psychicznego oraz większą satysfakcją z życia i relacji seksualnych.

Ludzie, którzy korzystają z wyższego poziomu dobrobytu i mają harmonijne relacje społeczne również wydają się być bardziej zadowoleni z życia uczuciowego. To samo dotyczy osób, które są aktualnie zakochane w porównaniu do osób samotnych. Żonaci i będący w konkubinacie zwłaszcza ci, którzy doświadczyli zaangażowania i pragnienia seksualnego ich partnerów) w każdym wieku cieszą się większą satysfakcją z miłości niż rozwodnicy.

Style miłości korzystne dla panów

Podczas gdy zadowolenie z życia uczuciowego mężczyzn i kobiet jest zwykle na tym samym poziomie, płeć zaczyna odgrywać rolę, gdy w konkretnych grupach wiekowych pojawiają się style miłości. Dorośli mężczyźni kochający w stylu Ludus (gra miłosna, która opiera się na manipulacji uczuciem, mającej na celu utrzymać partnera w niepewności odnośnie stanu związku) lub w stylu Mania (zaborczość, zazdrość) oceniają swoje życie miłosne, jako bardziej spełnione.

"W przeciwieństwie do ostatnich badań nad miłością, nasze badania, stosujące próbkę dorosłych, reprezentują pełen zakres wiekowy. Naświetlają one szeroki obraz różnic i podobieństw w całym dorosłym życiu”- podkreślają autorzy badań.

Monika Klimczak

Komentarze do: Wykryto zależność między trybem życia a zadowoleniem z życia miłosnego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz