Szukaj

Wspomnienia mogą cię rozgrzać

Podziel się
Komentarze0

Kiedy noce są coraz zimniejsze, wielu z nas szuka sposobów na rozgrzanie się. Niewielu zaś wie, że wspominanie przeszłości może być skutecznym sposobem na zachowanie ciepła. Tak wynika z badania naukowców z University of Southampton. Prace ukazały się w przeglądzie Emotion.Badacze pochylili się nad wpływem nostalgii na reakcję na zimno i postrzeganie ciepła.

Eksperymenty przeprowadzono z udziałem ochotników z Chin i Holandii. Na początku, uczestników poproszono o monitorowanie nostalgicznych uczuć przez 30 dni. Rezultaty pokazały, że ludzie popadali w większą tęsknotę, kiedy było zimniej.

Następny eksperyment polegał na umieszczeniu uczestników w 3 pokojach z różną temperaturą – 20, 24 i 28 stopni – i na pomiarze poziomu nostalgii. Okazało się, że ochotnicy czuli się bardziej nostalgiczni w zimnym pokoju.

Trzeci eksperyment, przeprowadzony online, posłużył się muzyką wywołującą tęsknotę. Uczestnicy, którzy stwierdzili, że muzyka wprawiła ich w nostalgiczny nastrój, odczuwali również fizyczne ciepło.


Czwarty eksperyment pochylił się nad wpływem nostalgii na fizyczne ciepło – uczestników umieszczono w zimnym pokoju i poproszono o przywoływanie nostalgicznych bądź neutralnych wspomnień. Następnie, ochotnicy musieli zgadnąć, jaka jest temperatura panująca w pokoju.

Ci, którzy przywoływali nostalgiczne wspomnienia, postrzegali pokój jako cieplejszy niż w rzeczywistości.

Piąte badanie wymagało od ochotników włożenia ręki do lodowato zimnej wody i, jak w poprzednim eksperymencie, przywoływanie nostalgicznych bądź neutralnych wspomnień. Okazało się, że ci, którzy przywoływali nostalgiczne wspomnienia, dłużej wytrzymywali lodowatą temperaturę wody.

Dr Tim Wildschut z University of Southampton, mówi: nostalgia jest uczuciem często doświadczanym, praktycznie przez każdego. Wiemy, że pomaga nam ona zachować psychiczny komfort. Na przykład, nostalgiczne marzenia mogą zwalczyć samotność. Teraz dowiedzieliśmy się, że nostalgia pozwala także zachować komfort fizyczny.

Komentarze do: Wspomnienia mogą cię rozgrzać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz