Szukaj

Wojna powoduje choroby psychiczne

Podziel się
Komentarze0

Jeden na przypadki stresu pourazowego pozostaje niewykryty. Choć już dawno wiemy, że wojna może powodować wiele chorób psychicznych to nadal często nie udaje się w porę zareagować na subtelne sygnały wysyłane przez pacjentów. Zdarza się także, że osoby, które zgłaszają się do psychologa, same są przekonane o swojej pełni zdrowia.Jak się jednak okazało, w 50% przypadków nie udaje się wykryć choroby. 

Badania, które doprowadziły do takich wniosków, zostały przeprowadzone przez grupę naukową pod przewodnictwem Hansa-Ulricha Wittchena.

Analiza została opublikowana w czasopiśmie Deutsches Ärzteblatt International.

Badania te skupiły się na niemieckich żołnierzach. Natomiast, w drugim artykule tego samego numeru czasopisma ukazały się wyniki, które świadczą, że to kobiety sięgają częściej po specjalistyczną pomoc.

Niestety, nie ma nadal kompletnych danych o wszystkich żołnierzach biorących udział w wojnie w Afganistanie.

85% niemieckich żołnierzy spośród wszystkich przebywających za granicą miało choć jeden niepokojący objaw, najczęściej było ich jednak kilka.


Już samo to jest bardzo niepokojącą liczbą, ponieważ osoby w służbie za granicą są nawet czterokrotnie bardziej narażone na tego typu urazy.

Żołnierze niemieccy mogą jednak czuć się i tak silniejsi emocjonalnie niż armie innych krajów. Analiza wykazała, że niemieckich chorych żołnierzy jest o ok. 2,9% mniej niż w innych armiach, stacjonujących w tych samych państwach.

Szacuje się za to, że około 45% przypadków stresu pourazowego pozostaje niewykrytych. Jak mówią naukowcy, wyniki te są aktualne także dla żołnierzy z innych krajów, stacjonujących na różnych polach walk m.in. w Kosowie. Liczba osób z problemami psychicznymi była tam znacznie większa niż pośród żołnierzy z Afganistanu.

Dane zostały zaczerpnięte ze wszystkich szpitalnych oddziałów psychiatrycznych armii niemieckiej. Najczęstszymi objawami były m.in. łagodne lub umiarkowane napady depresji.

Choć nie wspomniano o tym w badaniach, warto przemyśleć także to, czy kobiety rzeczywiście są słabsze psychicznie. Możliwe, że mężczyźni sięgają po pomoc rzadziej, ponieważ nie chcą się przyznać do słabości.

Jest to kwestia sporna, ponieważ liczne poprzednie badania pokazywały m.in. większy próg bólu u kobiet. Prawdą pozostaje jednak, że osoby, które jako żołnierze wyjeżdżają za granicę, są bardziej podatne na wszelkie problemy psychiczne. Dobrym przykładem może być wojna w Wietnamie, która zamieniła w piekło życie wielu ludzi.

Komentarze do: Wojna powoduje choroby psychiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz