Szukaj

Większa waga urodzeniowa oznacza większe ryzyko autyzmu

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy udowodniono istnienie wyraźnego powiązania między większą wagą urodzeniową a ryzykiem wystąpienia spektrum zaburzeń autystycznych. Naukowcy z University of Manchester przyjrzeli się danym na temat ponad 40 000 Szwedów (4 283 z autyzmem i ponad 36 000 w grupie kontrolnej). Wyniki opublikowano w The American Journal of Psychiatry.Badacze potwierdzają też wyniki wcześniejszych prac: wcześniactwo, słaby wzrost i niska waga urodzeniowa wiążą się z podatnością na autyzm.

Choroba ta jest nieuleczalna i wpływa na to, w jaki sposób jednostka wchodzi w interakcję z innymi ludźmi i światem. Naukowcy przypuszczają, że jej przyczyny są genetyczne i środowiskowe.

Dr Kathryn Abel, kierująca badaniem, mówi: - Proces, który prowadzi do ASD (ang. autism spectrum disorder) prawdopodobnie zaczyna się w życiu płodowym. Objawy zaburzenia mogą pojawić się w trzecim roku życia. Na rozwój płodowy wpływają czynniki genetyczne i niegenetyczne. Dokładne zrozumienie, w jaki sposób rozwój płodowy jest powiązany z ASD, jest bardzo ważne, jeżeli chcemy znaleźć leki na autyzm. Po raz pierwszy w historii pokazujemy, że anormalny wzrost w życiu płodowym – zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży – jest powiązany z ASD.


Naukowcy przyjrzeli się danym z projektu Stockholm Youth Cohort w Szwecji, w którym udział wzięło w sumie 589 111 dzieci w wieku od 0 – 17 lat w okresie 2001 – 2007.

W badaniu tym dane z wczesnego USG w okresie ciąży dostarczyły informacji na temat rozwoju płodu.

Następnie objęte projektem niemowlęta i dzieci wzięły udział w badaniach klinicznych, które obserwowały rozwój ich społecznych, kognitywnych, motorycznych i językowych umiejętności.

Wnioski:

- Noworodki, które ważyły ponad 4,5kg, miały większe prawdopodobieństwo autyzmu, tak samo jak noworodki ważące poniżej 2,5 kg.

- Słaby rozwój płodowy oznaczał natomiast aż o 63% większe ryzyko autyzmu, w porównaniu do normalnego rozwoju płodowego.

- Większy rozmiar ciała przy urodzeniu oznaczał ryzyko autyzmu większe o 60%.

Prof. Abel dodaje: - Uważamy, że ten wzrost ryzyka powiązany z ekstremalnie nienormalnym wzrostem płodu oznacza, że coś idzie nie tak w trakcie rozwoju. Być może chodzi o złe funkcjonowanie łożyska. Wszystko, co wpływa negatywnie na rozwój płodu, prawdopodobnie odbija się też negatywnie na rozwoju jego mózgu. Ryzyko wydaje się wyjątkowo duże u tych płodów, które rozwijały się źle nawet po 40 tygodniu ciąży. Potrzebne są dodatkowe badania nad rozwojem płodu, w jaki sposób jest on kontrolowany przez łożysko, i w jaki sposób wpływa to na rozwój mózgu.

Komentarze do: Większa waga urodzeniowa oznacza większe ryzyko autyzmu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz