Szukaj

Wiara w Boga sprzyja leczeniu chorób psychicznych?

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w Journal of Affective Disorders pokazuje, że ludzie, którzy wierzą w tzw. siłę wyższą, mają lepsze wyniki w terapiach zaburzeń psychiatrycznych. Dr David H. Rosmarin z Harvard Medicals School, autor badania, mówi: - Biorąc pod uwagę to, że 90% amerykańskiej populacji jest religijne, odkrycia te są bardzo ważne, ponieważ podkreślają kliniczne implikacje życia duchowego.- Mam nadzieję, że zostaną przeprowadzone szersze badania, które pomogą wielu chorym psychicznie ludziom - kontynuuje uczony.

Wspomniane badanie objęło 159 osób, w wieku średnio 33 lata, które były na jednodniowym seansie leczniczym w McLean Hospital. Ok. 60% z nich zdiagnozowano z depresją, 12% z zaburzeniami dwubiegunowymi, a pozostałych z innymi problemami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe.

Na początku, badacze zapytali uczestników o ich wiarę w Boga. Siłę wiary sklasyfikowano w 4 kategoriach: brak wiary, lekka, umiarkowana, wysoka. Zmierzono także ich poziom depresji – na początku i pod koniec badania.


Okazało się, że ludzie, którzy przyznali, że wierzą w Boga, odpowiadali lepiej na terapię psychiczną, w porównaniu do ludzi niewierzących. Ludzie, którzy określali się jako niewierzący albo lekko wierzący, dwa razy częściej nie odpowiadali na terapię.

Co więcej, ludzie, którzy wierzyli w Boga, ale nie praktykowali (ok. 30% badanych) w dalszym ciągu odpowiadali pozytywnie na terapie.

Naukowcy podsumowują: - W całości badania te sugerują, że wiara w Boga jest powiązana z lepszymi wynikami leczenia w opiece psychiatrycznej. Uważamy, że przekonanie co do wiarygodności psychiatrycznego leczenia oraz zwiększone oczekiwania co do jego skuteczności mogą być mechanizmami, poprzez które wiara w Boga może wpłynąć na wyniki terapii.

Badanie University of Missouri z ubiegłego roku wykazało, że duchowość jest związana z lepszym zdrowiem, niezależnie od tego, do której religii się przyznajemy.

Komentarze do: Wiara w Boga sprzyja leczeniu chorób psychicznych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz