Szukaj

Twój pies ziewa? To nie dlatego, że się nudzi!

Po prostu cię kocha! Tak wynika z japońskiego – bardzo poważnego – badania. Naukowcy zainteresowali się znaczeniem psiego ziewania: to z lenistwa, z nudy, czy też z innych powodów? Ich zdaniem, ziewający pies udowadnia w ten sposób, że z jego właścicielem łączy go unikatowa więź!Badanie ukazało się w Plos One.

Dlaczego ziewają ludzie? Ze zmęczenia, z nudy, z powodu spadku koncentracji, z powodu senności, a nawet z głodu.

Tak samo jak z powodu zjawiska zwanego mimetyzmem. Ziewanie może być zaraźliwe w 45 – 60% przypadków, jak oceniają badacze. To samo można zresztą stwierdzić także u naszych czworonożnych przyjaciół!


Naukowcy z uniwersytetu tokijskiego przeanalizowali zachowania 25 psów – 13 samic i 12 samców – w ich codziennym otoczeniu, w domu właściciela.

Tych ostatnich, tak samo jak i gości, poproszono o regularne ziewanie w obecności psa.

Wyniki? Zwierzęta bardziej odpowiadały na ziewanie właściciela niż obcej osoby. Poza tym stwierdzono, że psy były bardziej wrażliwe na „prawdziwe” ziewanie, niż na to symulowane.

Zdaniem Japończyków, wyjaśnienie jest jedno: jeżeli pies ziewa, to dlatego, że łączy go związek uczuciowy z właścicielem. Ten mimetyzm udowadnia, że istnieje między nimi empatia!

Komentarze do: Twój pies ziewa? To nie dlatego, że się nudzi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz