Szukaj

Szwedzki masaż może obniżać poziom hormonu stresu

Podziel się
Komentarze0

Regularny masaż nie tylko pozornie znosi stres, albowiem, jak pokazuje ostatnie niewielkie badanie, masaż może tak naprawdę obniżać poziomy hormonu stresu, czyli kortyzolu. Co więcej, może podnieść także poziomy białych krwinek, czyli komórek układu odpornościowego.Prace te ukazały się w Journal of Alternative and Complementary Medicine.

Dr Mark Hyman Rapaport z Cedars-Sinai Medical Center, jeden z autorów badania, mówi: odkrycia te są bardzo intrygujące i ekscytujące, a ja jestem sceptyczny.

Badanie przeprowadzono na 53 dorosłych osobach. 29 z nich otrzymywało 45-minutową sesję szwedzkiego masażu, raz w tygodniu albo dwa razy w tygodniu przez 5 tygodni.


Pozostali mieli taki sam schemat masażu, ale wykonywanego techniką lekkiego dotyku.

Okazało się, że w porównaniu do grupy „lekkiego masażu”, grupa, która miała masaż 2 razy w tygodniu, doświadczyła spadku kortyzolu oraz wzrostu oksytocyny, a także lekkiego wzrostu poziomu białych krwinek.

Co więcej, u tych uczestników doszło także do spadku wazopresyny, która jest związana ze wzrostem kortyzolu.

Naukowcy z Mayo Clinic podkreślają także inne potencjalne zdrowotne korzyści masażu: stałe ciśnienie krwi, uśmierzenie sztywności i bólu, a także łagodzenie niepokoju i depresji.

Komentarze do: Szwedzki masaż może obniżać poziom hormonu stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz